Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Yahudi Soykırımını İnkar Eden Paylaşımlara Karşı Harekete Geçti

Facebook asılsız bilgi ile mücadele kapsamında Holokost inkarı yapan paylaşımların yasaklanacağını açıkladı.
Facebook, Yahudi Soykırımını İnkar Eden Paylaşımlara Karşı Harekete Geçti

Sosyal medya dünyada yaşanmış ve yaşanan olayların nabzının tutulduğu başlıca platformlardan oluşuyor. Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında ise Facebook geliyor. Bünyesinde İnstagram ve WhatsApp’ı da bulunduran sosyal medya devi hemen her konuya dair paylaşımlara sahip olmakta.

Bu paylaşımlardan pek çoğu ise asılsız bilgiye ya da kullanıcıları yanlış bilgilendiren içeriklere sahip olabiliyor. Şirket uzun zamandır asılsız bilgi içeren paylaşımlar ile mücadele halinde. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın koyu destekçisi olan QAnon grubu tarafından yapılan paylaşımlara karşı harekete geçildiği duyurulmuştu.

Facebook’un nefret söylemi ile olan mücadelesinde yeni bir adım atılıyor. Tarihin tüyler ürperten olaylarından biri olan Yahudi Soykırımı halen tartışılan konular arasında yer alıyor. Facebook, Holokost yani Yahudi Soykırımını inkar eden paylaşımları kaldıracağını açıkladı.

Facebook’tan Holokost Hamlesi

Facebook’tan Holokost Hamlesi

Daha önce Holokost’u inkar eden pek çok paylaşım nedeniyle Facebook kullanıcılardan eleştiri toplamıştı. Şirket bu içerikleri kaldıracağını açıkladı. Holokost’u yalanlayan ya da kabul etmeyen paylaşımların önümüzdeki günlerden itibaren kaldırılacağı belirtildi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili, “İnsanlar Facebook’ta Holokost’u ararsa, doğru bilgi almak için sizi yetkili kaynaklara yönlendirmeye başlayacağız” açıklamasında bulundu.

Zuckerberg Açıklama

Sosyal medya şirketi olarak ifade özgürlüğü ile nefret söylemi arasında ince bir çizgi olduğunu belirten Zuckerberg, “Kabul edilebilir olan ve olmayan konuşma arasındaki doğru çizgileri çizmek basit değil, ancak dünyanın mevcut durumuyla bunun doğru denge olduğuna inanıyorum” diye konuştu. Facebook ayrıca bu konuya yönelik aramalarda bulunan kullanıcıları üçüncü parti kaynaklara yönlendireceğini belirtiyor.

Yapılan araştırmalar platformda Yahudi Soykırımını reddeden paylaşımların oranında artış olduğunu gösteriyor. Facebook’un içeriklerden sorumlu başkan yardımcısı Monica Bickert ise “Bugünkü duyuru, hizmetlerimizde nefretle mücadele çabamızın bir başka adımıdır. Kararımız, küresel olarak Anti Semitizmdeki iyi belgelenmiş artış ve özellikle gençler arasında Holokost hakkında endişe verici cehalet seviyesiyle destekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medya platformu bu yılın ikinci çeyreğinde 22.5 milyonu aşkın nefret söylemi içeren paylaşımı kaldırdığını belirtiyor. 250’yi aşkın beyaz üstünlüğünü savunan örgütün yasaklandığını belirten şirket, mücadelenin hız kesmeden devam edeceğini vurguluyor. Mark Zuckerberg, 2018 yılındaki açıklamasında Holokost’u inkar eden içeriklerin kaldırılmaması gerektiğini belirtmişti. Aradan geçen iki sene içerisinde Zuckerberg’in fikrinin değiştiği görülüyor.

Yahudi Soykırımı olarak bilinen Holokost, 2. Dünya Savaşı’nda Adolf Hitler’in başında olduğu Nazi Almanyası döneminde milyonlarca insan sistemli bir şekilde öldürülmüştü. Bu süreçte 6 milyondan fazla Yahudi’nin öldürüldüğü belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum