Yatırım yapmaya başla!

Facebook Workplace ve Instagram Uygulamaları Video Konferans Özelliğine Kavuştu

Sosyal medya devinin kurumsal kullanıcılar için oluşturduğu Workplace’e ve Instagram uygulamasına video konferans özelliği geldi.
Facebook Workplace ve Instagram Uygulamaları Video Konferans Özelliğine Kavuştu

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, farklı kullanım amaçlarına yönelik ürün ve servisler geliştirmeye devam ediyor. WhatsApp ve Instagram’ın da sahip olan sosyal mecra, kurumsal işletmeler için de bir platform geliştirmiş durumda. İş odaklı iletişim uygulamalarında akla ilk gelen mecralar Slack ve Microsoft Teams olmakta.

Corona virüsü nedeniyle pek çok şirket uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı ve her iki uygulama da kullanıcılardan büyük ilgi görmeye başladı. Facebook’un da iş odaklı platformu Workplace bu alanda bir süredir hizmet veriyor. Sosyal medya devi bu bölüm için geliştirdiği yeni özellikler ile rekabette söz sahibi olmak istiyor.

Bilindiği üzere son dönemde salgın etkisiyle video konferans uygulamalarına büyük bir ilgi söz konusu. Özellikle Zoom bu alanda büyük bir patlama yaşadı ve en çok kullanılan uygulama haline geldi. Facebook ise geçtiğimiz günlerde 50 kişiye kadar görüşme imkanı sağlayan Messenger Rooms uygulamasını kullanıma sunmuştu. Bu gelişmeler sonrası Instagram ve Workplace için de video konferans özelliği geliştirildi.

Workplace’e Video Konferans Özelliği Geldi

Workplace’e Video Konferans Özelliği Geldi

Geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan Messenger Rooms uygulaması şu an için sadece Messenger üzerinden kullanılabiliyor. Önümüzdeki günlerde WhatsApp’ın da bu uygulamaya entegre edilmesi planlanıyor. Sosyal medya devi tarafından yapılan açıklama ile Workplace platformunda 50 kişiye kadar video konferans gerçekleştirileceği kaydedildi. Özellik ile Messenger Rooms platformunda olduğu gibi kullanıcılar konferans düzenleyebilecek.

Bu görüşmelere Workplace hesabı olmayan kişilerin de katılabileceği belirtiliyor. Workplace için ayrıca Live Producer adlı yeni bir özellik geliştiriliyor. Bu bölüm sayesinde kullanıcılar bilgisayar ve mobil cihazlardan canlı yayın, ekran paylaşımı ve anket düzenleme imkanına sahip olacak. Facebook bu uygulamasında işitme engellileri de düşündü ve onlar için canlı altyazı ve çeviri hizmeti sunacağını açıkladı.

Geliştirilen bu özelliklerin Aralık ayına kadar Workplace platformunda yer alması bekleniyor. Workplace için ücretli ve ücretsiz abonelik seçenekleri bulunuyor. Starbucks, Walmart, Virgin Atlantic, Nestle, Vodafone gibi devlerin bu platformu kullandığı biliniyor. Facebook, Workplace’in dünya genelinde 5 milyon kullanıcıya ulaştığını ve 30 bini aşkın işletme tarafından kullanıldığını belirtiyor. Daha önce platformun 3 milyon kişi tarafından kullanıldığı söylenmişti.

Ancak özellikle Corona virüsü ile beraber evden çalışmanın yaygınlaşması sonrası, Workplace’in kullanıcı sayısında da büyük artış yaşandı. Yine de Slack ve Microsoft Teams’in çok daha yaygın bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz Mart ayında Slack’in aktif kullanıcı sayısı 12.5 milyonu geçmişti. Her iki platformun rekabetine karşı Workplace’in ne yapacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Instagram’a Messenger Rooms Entegrasyonu

Instagram’a Messenger Rooms Entegrasyonu

Sosyal medyanın en popüler uygulamalarından biri olan Instagram’da uzun zamandır görüntülü görüşme kişi sayısının artırılması bekleniyordu. Bilindiği üzere Instagram’da 8 kişiye kadar video konferans özelliği gerçekleştirmek mümkün. Kısa zaman önce duyurulan Messenger Rooms ise 50 kişiye kadar bu imkanı sağlıyor. Beklenen oldu ve Instagram ile Messenger Rooms entegrasyonu sağlandı.

Gelen özellik ile kullanıcılar Messenger Rooms aracılığı ile görüntülü görüşme gerçekleştirebilecek. Sosyal medya devi sunduğu yeni özelliğini Twitter üzerinden paylaştığı bir video ile duyurdu. Facebook’un yeni tanıttığı Messenger Rooms’a kullanıcı çekmek adına Instagram ve WhatsApp’ın potansiyelinden yararlanmak istediği görülüyor. Önümüzdeki günlerde WhatsApp için de bu entegrasyonun sağlanması bekleniyor.

Facebook Uzaktan Çalışma Açıklaması

Facebook Uzaktan Çalışma Açıklaması

Corona virüsü sürecinde evden çalışma modeline geçen şirketlerden birisi ise Facebook oldu. Şirket geçtiğimiz günlerde çalışanlarının bir bölümünün ofislere dönme hazırlığında olduğunu duyurdu. Facebook salgın sonrası sürekli olarak evden çalışma talebinde olan kişilere izin vereceğini açıkladı. Özellikle ABD’deki işe alımların önemli bir kısmının uzaktan çalışma için yapılması planlanıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamasında, “Uzaktan çalışma konusunda kendi ölçeğimizdeki en ilerici şirket olacağız. Bunu düşünceli ve sorumlu biçimde yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla ölçülü şekilde hareket edeceğiz. Ancak önümüzdeki beş ila on yıllık dönemde, muhtemelen on yıla daha yakın bir zaman içinde, Facebook’un yarısı sürekli olarak uzaktan çalışıyor hâle gelecek.” diye konuştu.

Sosyal medya devinin dünya genelinde 70 ofisi bulunuyor ve 48 binden fazla çalışanı mevcut. Açıklamalar Facebook’un uzun vadede uzaktan çalışma modeline yönelik önemli adımlar atmaya devam edeceğini gösteriyor. Şirket ofisleri Temmuz ayı içerisinde yüzde 25 çalışma kapasitesine ulaşacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum