Yatırım yapmaya başla!

Facebook ile Wikipedia Arasında Bilgi Paylaşımına Yönelik İş Birliği Yapılıyor

Facebook kullanıcıları uygulamada bir şey aradıklarında karşılarına Wikipedia’dan bilgiler sunulacak.
Facebook ile Wikipedia Arasında Bilgi Paylaşımına Yönelik İş Birliği Yapılıyor

Dev sosyal medya platformu Facebook, dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Sınırsız bir veri akışının sağlandığı bu mecrada insanlar pek çok konuya dair bilgi sahibi olabiliyor. Sosyal medyanın son yıllardaki en büyük sorunu asılsız bilgi içeren paylaşımlar olmakta.

Şirketler bu gibi durumların önüne geçmek için verdiği mücadeleye hız vermiş durumda. Son olarak mikro blog platformu Twitter, Türkiye, Rusya ve Çin’de manipülasyon yapan binlerce sahte hesabı kaldırdığını açıkladı. Bu alanda somut adımlar atan şirketlerden birisi ise Facebook olmakta.

Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde devlet kurumlarıyla bağlantılı hesapların yaptığı paylaşımları öne çıkaracağı haberi ile gündeme gelmişti. Facebook’un sahte bilgi ile mücadelesi başka özelliklerle de devam ediyor. Şirketin test ettiği özellik ile kullanıcılar arama sonuçlarında Wikipedia sayfalarını görebilecek.

Facebook, Wikipedia Sayfalarını Gösterecek

Facebook, Wikipedia Sayfalarını Gösterecek

Günümüzde internet ortamında kullanıcıların bilgi almak maksadıyla başvurduğu platformlardan birisi Wikipedia olmakta. Ülkemizde yaklaşık 2.5 sene erişim engeli bulunan site geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi tarafından alınan karar ile kaldırılmıştı. Facebook’un geçmiş yıllardan bu yana arama sonuçlarına yönelik pek çok güncelleme yaptığını söyleyebiliriz.

Sosyal medya devi bu deneyimi iyileştirmek adına dikkat çeken bir hamleye daha imza atacak. Kullanıcılar bir şey aradıklarında karşılarında Wikipedia’ya ait bilgi kartları çıkacak. Bu sayede kullanıcıların farklı bir sekme açma gereksinimi de ortadan kalkmış olacak. Wikipedia ile kurulan entegrasyon ile özellikle dünya genelinde tanınmış insanlara dair arama sonuçlarında bu kartlar gösterilecek.

Facebook’un bu özelliği geliştirmesindeki başlıca amacı haber yanlış haberin yayılmasını önlemek olmakta. Söz konusu özellik sayesinde Wikipedia da daha fazla kullanıcı tarafından erişilebilir olacaktır. Şirket özelliği şu sıralar test ediyor ve önümüzdeki günlerde kullanıcıların beğenisine sunacak. Wikipedia bilgi kartları iOS, Android ve masaüstü uygulaması üzerinden erişilebilir olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum