Yatırım yapmaya başla!

Facebook WhatsApp’ın Mobil Ödeme Servisini Londra’da Geliştirecek

Sosyal medya devi Facebook, WhatsApp’ta hayata geçireceği mobil ödeme servisinin geliştirmesini Londra’da gerçekleştirecek. Şirket bu alanda çalıştırmak üzere 100 yeni yazılım mühendisi istihdam edecek.
Facebook WhatsApp’ın Mobil Ödeme Servisini Londra’da Geliştirecek

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformu Facebook, çatısı altında bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp için yeni özellikler geliştirmekten geri durmuyor. Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde WhatsApp kullanıcıları için mobil ödeme sistemi geliştirdiğini duyurmuştu. Gelen son habere göre Facebook kolları sıvamış görünüyor. Sosyal medya devi mobil ödeme platformu için Londra’yı üs olarak belirledi.

Anlık mesajlaşma uygulamasında milyonlarca kullanıcının ödeme yapmasına olanak sağlayan platformun geliştirilmesi amacıyla 100 yeni yazılım mühendisi istihdam edilecek. Mobil ödeme bir süredir Hindistan’da sınırlı sayıdaki kullanıcı grubu tarafından test ediliyordu.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise geçtiğimiz günlerde düzenlenen F8 Geliştirici Konferansı‘nda, WhatsApp üzerinden para göndermenin, fotoğraf gönderimi kadar kolay olması gerektiğini ifade etmişti. Çalışmaların hızla devam ettiği belirtilirken konuyla ilgili son bilgilendirme WhatsApp yöneticisi Matt Idema tarafından yapıldı.

“En İyi Uzmanlar ile Çalışmak için Heyecanlanıyoruz”

“En İyi Uzmanlar ile Çalışmak için Heyecanlanıyoruz”

WhatsApp yöneticisi Matt Idema, mobil ödeme platformu için Londra’yı merkez olarak seçtiklerini ve alınacak olan yazılım mühendislerinin büyük bölümünün burada ve Dublin’de çalıştırılacağını söyledi. Alanının en iyi yazılımcılar ile çalışacakları için heyecanlı oldukların belirten Idema, “WhatsApp küresel bir hizmet ve kurulacak ekipler tüm kullanıcılarımız için ödeme hizmetini en iyi şekilde geliştirmemize yardımcı olacaktır” açıklamasında bulundu.

ABD merkezli Facebook’un bu çalışma için Londra’yı seçmesindeki başlıca sebep ise, WhatsApp’ın en çok kullanıldığı ülkelerden birisinin İngiltere olması belirtildi. Zuckerberg konuyla ilgili bir demecinde, firmaların mobil ödeme operasyonlarında zorluklar yaşadığını ifade ederek, bu alanda önemli bir açığı kapatmak istediklerini belirtmişti.

WhatsApp üzerinden çalışacak yeni ödeme sisteminin, PayPal, Venmo gibi pek çok popüler ödeme platformları ile etkin bir şekilde rekabet etmesi planlanıyor. Şirket bir süredir Hindistan’da yaklaşık 1 milyon kullanıcı ile mobil ödeme özelliğini test ediyor. Zuckerberg, çalışmaların planlandığı gibi devam etmesi halinde bu yılın sonuna birkaç ülkede mobil ödeme platformunu kullanıma sunacaklarını söyledi.

WhatsApp’a Yeni Gelir Kaynağı

WhatsApp’a Yeni Gelir Kaynağı

Facebook 2014 yılında kısa sürede popüler olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 19 milyar dolar bedel ile bünyesine katmıştı. Bilindiği üzere WhatsApp’ta kullanıcılara herhangi bir reklam gösterimi yapılmıyor. Şirket uzun zamandır WhatsApp üzerinden nasıl gelir elde edeceğinin planlarını yapıyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ta reklam gösterimi döneminin başlayacağı ve şirketin bu yolla gelir elde etmek istediği haberleri gündemde epey yer tutmuştu. Ancak o günden bu yana somut bir adım atılmadı. Kullanıcılar arası mobil ödeme platformu ile WhatsApp kendisine önemli bir gelir kalemi yaratabilir.

Mesajlaşma Uygulamaları Birbirine Entegre Edilecek

Mesajlaşma Uygulamaları Birbirine Entegre Edilecek

Bilindiği üzere WhatsApp’ta mesaj iletimi uçtan uca şifreleme yöntemi ile korunuyor. Bu sayede mobil ödeme işlemlerinin de son derece güvenli bir şekilde gerçekleştirileceği belirtiliyor. Dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcı tarafından kullanılan mesajlaşma uygulamasında, güvenlik büyük önem teşkil ediyor.

Şirketin planları arasında mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger’ı birbirine entegre etmek yer alıyor. Mobil ödeme platformunun bu üç uygulama arasında entegre edilmesi ve uçtan uca şifreleme yöntemiyle kullanıma sunulması planlar dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum