Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Video İzlenme Sayılarını Fazla Gösterdiği İddiasıyla Reklamverenler Tarafından Dava Açıldı

Facebook’un video izlenme sayılarını haksız kazanç elde etmek için yüksek göstermesi sebebiyle reklamverenler tarafından dava açıldı.
Facebook’a Video İzlenme Sayılarını Fazla Gösterdiği İddiasıyla Reklamverenler Tarafından Dava Açıldı

Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformu Facebook, yaptığı anlaşmalar ile gelirlerini katlamaya devam ediyor. Platformun kullanıcı sayısının sürekli artması elde edilen gelirlerin de artmasına zemin hazırlıyor. Sosyal medya devi son dönemde sıkça veri ihlalleri ile adından söz ettiriyor. Dolayısıyla şirket açılan davalar nedeniyle pek çok kez tazminat ödemek durumunda kaldı. Bilindiği üzere şirket dünyaca ünlü reklam ajansları ile yüksek ücretten anlaşmalar yapıyor.

Facebook aleyhine son dava ise reklamverenler tarafından açıldı. Şirket platformundaki videolarda reklam gösterimi yapıyor. Tabi reklamların burada görüntülenmesi için Facebook’a ödeme yapılması gerekiyor. Ancak Facebook’un bu noktada reklamverenleri kandırdığı iddia ediliyor. Bazı ajanslar sosyal medya devinin video izlenme istatistiklerini olduğundan fazla gösterdiğini belirtiyor. İki taraf arasında davanın çözümü adına anlaşma yaptığı ifade edildi.

Facebook’a Reklamcılardan Dava

Facebook’a Reklamcılardan Dava

Video izlenme sürelerinin abartıldığı iddiasıyla açılan dava sonrası yapılan anlaşmada Facebook’un 40 milyon dolar ödeme yapması isteniyor. Bu paranın büyük bölümü reklamverenlere aktarılacak. Kalan miktarın ise uzlaştırma fonu ve dava masraflarına ayrılacak. Facebook konuyla ilgili savunmasında söz konusu videoların sadece markalar tarafından gönderilmiş ücretsiz içerikler olduğunu belirtiyor. Reklamverenler ise aynı görüşte değil.

Davada Facebook’un 1,5 yıl boyunca video izlenme sürelerine dair hatalı ölçümler yapıldığı ve 1 milyondan fazla reklamverenin bu durumdan etkilendiğine yer verildi. Sosyal medya devinin izleme oranlarını 1,5 ila 9 kat artırdığı belirtilirken, bazı hesaplar aracılığı ile manipülasyon yaptığı iddia edildi.

Davacıların mahkemeye verdiği dilekçede “Ortalama görüntüleme ölçümlemeleri yalnızca yüzde 60 – yüzde 80 oranında değil; yüzde 150 ila yüze 900 oranında şişirilmiştir.” ifadeleri yer alıyor. Dava anlaşması gereği Facebook’un 40 milyon dolar ödeme yapması gerekiyor ancak davacılar için bu rakamın yeterli bulunmadığı belirtiliyor.

Davacılar Çok Daha Fazla Tazminat Talep Ediyor

Davacılar Çok Daha Fazla Tazminat Talep Ediyor

Sosyal medya devine açılan davada yapılan sözleşmeyi ihmal etme ve kullanıcılarını kandırma suçlamaları yöneltiliyor. Facebook reklamverenlere başvuru sırasında ölçümlere güvenip güvenmediğini sordu. Daha sonrasında şirket 40 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti ancak davacılar mahkemeden daha yüksek bir meblağ talep ediyor.

Görülen dava sonucunda reklamverenler Facebook’tan 100 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında tazminat beklentisine sahip. ABD Bölge Mahkemesi tarafından görülen davanın nihai kararı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum