Yatırım yapmaya başla!

Facebook Cambridge Analytica Benzeri Veri Analizi Şirketini Askıya Aldı!

Facebook Cambridge Analytica skandalının yankıları devam ederken, kullanıcı verilerini toplayan CubeYou isimli bir şirketi daha askıya aldı. İşte ayrıntılar;
Facebook Cambridge Analytica Benzeri Veri Analizi Şirketini Askıya Aldı!

Cambridge Analytica skandalının yankıları devam ederken; Facebook’un aldığı karar olayın çok daha ciddi boyutlara ulaşabileceğini gösterdi.

Zira geçtiğimiz günlerde Cambridge Analytica’nın 87 milyon kullanıcıların bilgilerini kullanmış olabileceğini açıklayan sosyal medya devi; şimdi de benzer bir şirketin hesabını askıya aldığını duyurdu. Buna göre Facebook, veri analizi şirketi CubeYou’nun Facebook’tan uzaklaştırıldığını ve uygulamalarının denetlemeden geçememesi durumunda platformdan kaldırılacağı bilgisini paylaştı.

Kullanıcı verilerini uygunsuz olarak kullanabileceğinden şüphelenilen CubeYou isimli veri analizi şirketi, Facebook tarafından askıya alındı.

Facebook Cambridge Analytica Benzeri Veri Analizi Şirketi CubeYou’yu Askıya Aldı!Şirketin quizler aracılığı ile kullanıcılardan bilgi topladığını ve bunların kar amacı gütmeyen akademik araştırmalarda kullanılacağını iddia ettiğini belirten Facebook, yazılı açıklamasında “CubeYou kullanıcı verilerini pazarlamacılarla paylaşıyor” söylentilerinin ciddi olduğunu belirtti. Facebook’un dikkate aldığı söz konusu iddiaları ortaya atanın ise CNBC olduğu dile getirildi.

Çünkü CNBC, CubeYou’nun tıpkı Cambridge Analytica gibi hizmet verdiğini öne sürmüş, Facebook’un iddialardan önce hiçbir şey yapmadığı konuyla ilgili önlem almasını sağlamıştı.

CNBC, CubeYou’nun tıpkı Cambridge Analytica Gibi Çalıştığını İddia EttiFacebook ise bu tür uygulamalarda yetersiz olduğu iddialarına karşı çıkarak, şirketlerin yanlış beyan ettiği bilgileri kontrol edemeyeceğini söylemişti. Neticede; Facebook CubeYou’yu ihlal edilen iddialar hakkında bilgilendirdi ve bir sonraki denetime kadar şirketin hesaplarının askıya alındığını ifade edildi.

Ürün Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Ime Archibong’un yazılı açıklamasında “iddiaların ciddi olduğu ve CubeYou’nun araştırıldığı” belirtildi. Ayrıca CNBC’ye Facebook’u bilgilendirdiği için teşekkür edildi.

Sonuçta; Facebook patlak veren skandalın ardından daha birçok benzeri haberle gündeme gelecek gibi görünüyor.

Facebook Veri Skandalının Yankıları Devam EdiyorAyrıca yaşanan gelişmeler de sosyal medya mecrasının değer kaybını devam ettiriyor. Örneğin; Sheryl Sandberg’in “Cambridge Analytica skandalını 2.5 yıldır biliyorduk” demesinden sonra Facebook hisseleri 1.4 oranında düşüş yaşamıştı. Ayrıca Steve Wozniak da Apple CEO’su Tim Cook gibi sosyal medya devini eleştirenler arasına katıldı.

USA Today’e konuşan Wozniak, Facebook’un bütün gelir kaynağının kullanıcıların verilerinin üzerine olduğunu ancak kullanıcıların bu gelirden pay almadığını belirterek sosyal medya platformunun insanları ürün olarak kullandıklarını belirtti.

İlaveten; Tim Cook’a cevap veren Zuckerberg’in yanıtını çürütmek istercesine; “söz konusu Apple olduğunda şirket ürünlerden para kazanıyor; kullanıcılardan değil, Facebook’ta ise ürün bizzat kullanıcılar” dedi. Ve #deletefacebook hareketine destek verenler arasına katıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum