Paylaşım

Facebook’a Vergi Şoku!


 

İngiltere, vergi düzenlemeleri kapsamında ülkede faaliyet gösteren medya şirketlerine milyonlarca sterlin vergi ödetiyor. Google ve BBC bu düzenlemeler sonrası 130 milyon sterlin vergi ödeyecek. İngiliz hükümetinin yeni hedefi ise Facebook oldu. Ayrıntılar haberimizde;

Bilindiği üzere son günlerde İngiltere’de birçok değişiklik gündeme geliyor. Ülke siyasetinde bir türlü sular durulmuyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkmayı tartıştığı son günlerde sterlin, sert düşüşler yaşıyor ve dolar karşısında gittikçe eriyor. Ekonomide yaşanan negatif seyir sonrası hükümet yeni bir karar alarak vergi düzenlemelerini güncellediğini duyurmuştu. Bu doğrultuda İngiltere’nin önde gelen medya kuruluşlarından biri olan BBC ve dünya teknoloji devlerinden Google’ın vergi borcu çıkarılmıştı. Vergi düzenlemeleri sonrası bu iki kuruluş İngiltere’ye toplamda 130 milyon sterlin oranında vergi ödemek zorunda bırakılmıştı. Google Avrupa’nın Başkanı Matt Brittin ise bu uygulamanın ardından bir değerlendirme yapmıştı. Brittin açıklamasında, Google’ın İngiltere sınırları içerisinde daha fazla vergi ödemeyi memnuniyetle kabul edeceğini kamuoyuna duyurmuştu. Brittin’den gelen açıklama sonrası Google, İngiliz hükümetinin bu zorunluluğunu kabul ettiğini resmileştirmiş oldu.

İngiliz hükümeti vergi düzenlemelerinin ardından benzeri bir zorunluluğu bu günlerde dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’a getiriyor. Bu doğrultuda Facebook, İngiltere’ye yaklaşık olarak yüzde 25 seviyesinde vergi ödemek zorunda. Ayrıca İngiliz hükümetinin Facebook, Google ve BBC gibi medya kuruluşlarını kapsayan medya şirketlerinin yüzde 25 seviyesinde vergi ödemesini zorunlu kılan düzenlemeler Nisan ayından itibaren tam olarak yürürlüğe girecek.

Otoriteler harekete geçti.

Sosyal paylaşım devi Facebook’un geliri, İngiltere’de otoriteleri harekete geçirdi. İngiltere ekonomisinin zor günlerden geçmesi ve ülkede faaliyet gösteren önemli kuruluşların gelirleri, otoriteleri harekete geçirmeye yetti. Facebook’un küresel geliri yıllık olarak 12,7 milyar sterlin düzeyinde gerçekleşti. Ayrıca Facebook’un 2014 yılı içerisinde İngiltere’de sadece 4 bin 327 sterlin vergi ödemiş olması, otoriteleri düşündürdü ve vergi düzenlemesi kapsamında harekete geçirdi.

Facebook’un reklam gelirlerindeki ilginç ayrıntı.

İngiliz Vergi Kurumu (HM Revenue & Custom) aldığı kararla birlikte Nisan ayında resmileşecek olan vergi düzenlemeleriyle, Facebook’un İngiltere’den elde ettiği reklam gelirlerini vergilendireceğini kamuoyuna açıkladı. Ancak Facebook’un İngiltere’den elde ettiği reklam gelirlerinde ilginç bir ayrıntı bulunmakta. Facebook, Londra’da yeni bir yönetim merkezi oluşturma kararı aldı. Bu doğrultuda şirket reklam gelirlerini Facebook İrlanda üzerinden yürütecek. Böylelikle şirketin İngiltere’den elde ettiği reklam gelirleri ise vergilere tam olarak yansıtılmıyor. Bu durum ise kafa karıştırıcı bir boyut haline geldi. Ayrıca Facebook İngiliz hükümetine ülkedeki faaliyetlerini detaylı bir şekilde açıklamak zorunda değil. Bunun nedeni ise; Facebook’un mevcut düzenlemeler kapsamında İngiltere’deki payının, küresel operasyonlar içerisinde yüzde 10 seviyesine ulaşmamış olması. Böylelikle İngiliz hükümetinin ve yetkililerinin, Facebook’un gelir tablosunu takip edebilmesi oldukça zor. Ancak İngiltere, Facebook’a milyonlarca sterlin vergi ödetmek konusunda ısrarcı gözüküyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın