Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Vergi Kaçırdığı İddiasıyla Rekor Tazminat Davası Açıldı

ABD Milli Gelir İdaresi, Facebook'a vergi kaçırdığı iddiasıyla 9 milyar dolar dava açtı.
Facebook’a Vergi Kaçırdığı İddiasıyla Rekor Tazminat Davası Açıldı

Geçtiğimiz yıllarda sıkça veri ihlalleri ile gündeme gelen Facebook, yeni bir yaptırım ile karşı karşıya kalabilir. Bilindiği üzere Cambridge Analytica skandalı ortaya çıkmış ve sosyal medya devi dünya genelinde itibar olarak büyük kayıp yaşamıştı. Şirket daha sonra görülen davada ABD Federal Ticaret Mahkemesi tarafından haksız bulunmuş ve 5 milyar dolar rekor cezaya çarptırılmıştı. Sosyal medya devi yeni bir suçlama ile karşı karşıya.

ABD Milli Gelir İdaresi Facebook’un kazancını düşük gösterdiği iddiasıyla dava açtı. Kısaltılmış hali IRS olan kurum ülkedeki şirketlerin kazancı üzerinden vergilendirme gerçekleştiriyor. Ancak kuruma göre Facebook kazandığı gelirin bir kısmını İrlanda’daki merkezine aktardı ve gelirini düşük gösterdi. Bu nedenle vergi kaçırdığını düşünen kurum, sosyal medya devine 9 milyar dolar dava açtı.

Facebook’a Rekor Dava

Facebook’a Rekor Dava

IRS’e göre Facebook mal varlıklarının satışı sırasında gerçek değerinden düşük rakam bildiriminde bulundu. Söz konusu varlıkların değerinin olması gerekenden düşük hesaplandığı belirtiliyor. IRS eğer sosyal medya devinin veri kaçırdığını ispat ederse, şirket 9 milyar dolar gibi rekor bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Görülecek olan davada Facebook yöneticilerinin ifadesine başvurulacak. Ancak sosyal medya devinin kurucusu Mark Zuckerberg’in bu kişiler arasında yer almayacağı belirtildi.

Teknoloji şirketleri ABD merkezli olsa da İrlanda gibi farklı ülkelerde merkezleri bulunuyor. Google ve Facebook gibi devler bu şirketler arasında ilk akla gelenler. Sosyal medya devinin 10 yıl önce kendi IP’lerini İrlanda’ya sattığı ve vergi yükünü bu şekilde azalttığı belirtiliyor. Marka telif haklarının bu şekilde başka bir ülkeye aktarılması sonucu Facebook’un 14 milyar dolar gelir elde ettiği biliniyor. IRS ise bu değerin olması gerekenden düşük olduğunu savunuyor.

Facebook ise ortaya çıkan düşük rakamın IP adreslerinin uluslararası pazardaki değişiminden kaynaklandığını ifade ediyor. 2010 yılında yapılan satışta ortaya çıkan fiyatın halen geçerli olduğunu söyleyen sosyal medya devi, o dönemi reklamcılık endüstrisinin şartlarına dikkat çekiyor. Bu dava daha önce Apple’ın karşılaştığı bir davayı akıllara getiriyor. Teknoloji devi İrlanda devletinden yardım almakla suçlanmıştı. Facebook ise hatalı bildirim yapmak ile itham ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum