Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Facebook ve Whatsapp Rekabet Kurulu’na Savunmada Bulunacak

Facebook ve Whatsapp'ın sözlü savunma toplantısına katılım için son başvuru tarihinin 4 Ekim olacağı açıklandı. Habere dair detaylar aşağıda;
Facebook ve Whatsapp Rekabet Kurulu’na Savunmada Bulunacak
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu tarafından bugün yapılan duyuru ile Facebook ve Whatsapp’ın kurul karşısında sözlü savunmada bulunacağı bildirildi. Savunma toplantısın 11 Ekim 2022 tarihinde saat 10.30’da yapılacağının bilgisi aktarıldı.

Kurul bugün yaptığı duyuruda, şirketlerin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmada bir sonraki aşamaya geçildiğini vurguladı.

Soruşturmada adı geçen şirketlerin; Meta Platforms Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. olduğu belirtildi.

Söz konusu soruşturmanın bir diğer aşaması olarak şirketler ile sözlü savunma toplantısının yapılacağı kaydedildi. Toplantıya söz almak üzere şikayetçi ve üçüncü kişilerin katılabileceği ifade edildi.

Kurum yaptığı açıklamada başvuruların, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçe ile birlikte 4 Ekim 2022 günü mesai saati sonuna kadar yapılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenlerin toplantıyı online olarak takip edebileceklerinin bilgisi verildi.

Rekabet Kurumu’nun web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar katılım formunun doldurulması gerektiği paylaşıldı.

Davet Yazıları Toplantı Tarihinden En Geç 30 Gün Önce Verilecek

Kurul’un sözlü savunma toplantısının, 4054 sayılı Kanun’da yer alan usuller çerçevesinde hakkında soruşturma veya nihai inceleme yürütülen taraflara doğrudan bir savunma hakkı verdiğini aktardı.

Söz konusu toplantının, tarafların cevap dilekçesi ya da savunma dilekçelerinde sözlü savunma hakkını kullanmak istediklerini bildirmeleri üzerine yapıldığı iletildi. Bu yönde bir talebin olmadığı durumlarda da sözlü savunma toplantısı için karar alınabileceği söylendi.

Toplantı davet yazılarının en geç toplantı tarihinden otuz gün önce verilmesi gerektiği ve her türlü delil ile ispatların toplantı tarihinden en geç yedi gün önce bildirilmesinin talep edileceği ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın