Paylaşım

Facebook ve Microsoft’u Kur Dalgalanması Vurdu


 

Kurdaki dalgalanmalar en popüler sosyal paylaşım ağlarından Facebook ile yazılım devi Microsoft gibi büyük şirketleri olumsuz etkiledi. Peki, en az zararla bu süreci atlatmaya çalışan şirketlerin yeni girişimleri işe yaracak mı?

Döviz kurlarındaki dalgalanma ABD şirketlerinin karlarını düşürmeye devam ediyor. FİREapps danışmanlık firması, geçtiğimiz yıl 2 katına yükselen döviz piyasasının şirket karları açısından tarihteki en büyük tehdidi oluşturduğunu ifade etti. Firma, Kuzey Amerika şirketlerinin kayıplarının, 2012 yılında gerçekleşen 47 milyar doları bile aşabileceğini belirtti.

Toronto-Dominion Bank baş döviz stratejisti Shaun Osborne, “Kurumsal müşterilerimize volatilitenin geri döndüğü uyarısında bulunuyoruz. Şirketler 2014’ün kötü olduğunu düşünüyorsa, 2015’te daha kolay olmayacak,” şeklinde yorum yaptı.

Facebook ve Microsoft gibi şirketler daha önce yaptıkları açıklamalarda, finansal sonuçlarının yılın ilk 3 ayına göre daha kötü olacağının bilgisini vermişti.

Facebook Nisan ayında yaptığı açıklamada, yılın ilk çeyreğinde 512 milyon dolar net kar elde ettiğini açıklamıştı. Şirket kazancını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %42 artırarak 3.54 milyar dolara yükseltti.

Piyasalar Facebook şirketinin yılın ilk çeyreğindeki toplam gelirinin 3.56 milyar dolar olacağını tahmin ediyordu. Ancak net gelir beklentilerin biraz altında kaldı. Bunun sebebi ise güçlenen dolar ile kurdaki dalgalanmalar oldu.

Uzun vadeli girişimlere yönelik harcamalar da şirketin karını düşüren faktörlerden biri oldu. Şirket hisseleri dün %2.5 değer kaybıyla hisse başına 82.52 dolara geldi.

Microsoft ise ilk çeyrekteki karını 5 milyar dolar olarak açıkladı. Kur dalgalanması onu da olumsuz etkiledi. Şirketin kar oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %12 geriledi. Hisse başına 51 cent beklenen kar oranı, 61 cent olarak açıklandı.

Microsoft’un akıllı telefon pazarına geç girmesi de karını düşüren etkenlerden biri oldu. Şirketin yeniden yapılanmasında tahminlerden iyi olduklarını söyleyen Microsoft CEO’su Satya Nadella, geçen yıl alınan Nokia’nın cep telefonu biriminin yapılandırılması için 190 milyon dolar harcandığını ifade etti.

Nokia’nın Microsoft’la olan anlaşması 2016’da bitiyor. Şirketin bu tarihten sonra yeni kararlar alıp yeniden doğması yönünde söylentiler dolanıyor. Bu kararlar arasında 2016 yılı itibariyle akıllı telefon piyasasında yer alıp, tasarım ve lisanslama yapma planları yer alıyor.

Microsoft’un akıllı telefon pazarında yapacağı adımlarla ilgili diğer bir söylenti de Blackberry’i satın alacağı yönünde. Bir süre önce yeniden yapılanma kapsamı altında birçok kişiyi işten çıkaran şirket, batmaktan kıl payı kurtulsa da büyümesini sürdüremedi.

Blackberry’nin bu durumu içlerinde Microsoft da olmak üzere birçok şirketin ilgisini çekmiş ve satın almak için girişimlerde bulunmuşlar. Şirket hisselerinin yükselmesini sağlayan bu teklifler arasında en büyük teklifi ise 7 milyar dolar ile Microsoft’un yaptığı söyleniyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın