Yatırım yapmaya başla!

Veri Skandalları ile Başı Ağrıyan Facebook Uygulamaların Gözünün Yaşına Bakmıyor!

Facebook, bünyesinde yer alan ve kişisel verilere erişim sağlayan pek çok uygulamaya yaptırım uyguladı. İşte detaylar…
Veri Skandalları ile Başı Ağrıyan Facebook Uygulamaların Gözünün Yaşına Bakmıyor!

Sosyal medya devi Facebook, bilindiği üzere son bir yıl boyunca veri skandalları ile boğuştu. Şirketin geçtiğimiz aylarda kullanıcı verilerini, Amazon gibi devlerin de olduğu 60 şirketle paylaştığı kamuoyunda yer almıştı. Platformda hizmet veren binlerce uygulamanın yer aldığı biliniyor.

Yaşanan veri skandalları nedeniyle büyük zarara uğrayan sosyal medya devi, mevcut uygulamaların kişisel veri erişimleri konusunda son derece hassas davranmaya başladı. Şirket geçtiğimiz günlerde kişisel verilere erişim sağlayan uygulamalar için yeniden değerlendirme süreci başlatmış ve geliştiricilere başvuru süresi tanımıştı.

Facebook’tan Binlerce Uygulamaya Yaptırım

Facebook’tan Binlerce Uygulamaya Yaptırım

Facebook’ta faaliyet gösteren pek çok uygulamayı cihazınıza indirdiğinizde, bir takım kişisel verilerinizi paylaşmanız gerekiyordu. Kullanıcıların izniyle alınan kişisel veriler ne kadar çok uygulama ile paylaşılırsa, o kadar fazla yere yayılıyordu.

Cambridge Analytica ve benzeri veri skandalları sonrası Facebook’un mevcut uygulama geliştiricilere tanımış olduğu başvuru süresi doldu. Mayıs ayında başlayan değerlendirme sürecinde kişisel verilerin talimatlara uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığına bakılacağı açıklanmıştı. Sürenin dolmasıyla beraber sosyal medya devi, yüz binlerce uygulamanın kişisel verilere erişimini engelledi.

Süre Doldu Değerlendirme Süreci Başladı

Süre Doldu Değerlendirme Süreci Başladı

Facebook’un uygulama geliştiricilerine değerlendirme süreci için verdiği başvuru süreci 1 Ağustos itibariyle sona erdi. Başvuru sürecinin sona ermesiyle beraber Facebook’un değerlendirmeye başladığı belirtiliyor. Bu tarihe kadar başvuru yapmamış olan ya da pasif olarak görünen yüz binlerce uygulamanın kişisel verilere erişimine engel getirildi.

Facebook değerlendirme süreci boyunca başvuruda bulunan uygulamaların talimatlara uygun davranıp davranmadığını kontrol edecek. Platforma uygun olarak değerlendirilen uygulamaların kişisel verilere erişimi devam ederken, uygunsuz olarak nitelendirilen uygulamaların kişisel veri erişimi engellenmiş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum