Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Twitter, Rusya Merkezli Sahte Hesapları Kaldırdığını Açıkladı

Facebook ve Twitter, Rusya hükümeti ile bağlantılı sahte hesapları kaldırdığını açıkladı.
Facebook ve Twitter, Rusya Merkezli Sahte Hesapları Kaldırdığını Açıkladı

Sosyal medya platformları dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev mecralar haline geldi. Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi platformlar günlük kullanıcı sayısıyla çok büyük bir kitleye ulaşıyor. Bu denli büyük mecralar kötüye kullanım içeren faaliyetleri de beraberinde getiriyor. Daha önce sahte hesaplar ile manipülasyon yapan oluşumlara sıkça rastlanmıştı.

Sosyal medya şirketleri tespit ettiği bu organizasyonlara yönelik yaptırımlar yapmaktan çekinmiyor. Son olarak Facebook ve Twitter, Rusya hükümeti ile bağlantısı olduğu tespit edilen çok sayıda sahte hesabın kaldırıldığını açıkladı. Hükümet ile yakınlığı bilinen İnternet Araştırmaları Ajansı (IRA) 2016 yılında düzenlenen ABD Başkanlık Seçimlerine müdahale etmekle suçlanıyor.

Rusya Merkezli Sahte Hesaplara Operasyon

Rusya Merkezli Sahte Hesaplara Operasyon

Mikro blog sitesi Twitter, Kuzey Afrika, Orta Doğu, ve İngilizce konuşulan ülkelerde etkili olması amacıyla manipülasyon yapan 5 hesabın askıya alındığını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, “Rus devlet kurumlarına atfedebileceğimiz bu manipülasyon platformuna ait 5 hesabı askıya aldık” ifadelerine yer verildi.

Bir diğer sosyal medya devi Facebook ise hizmet kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle 13 hesabı ve 2 sayfayı kapattığını açıkladı. Bilindiği üzere önümüzdeki Kasım ayında ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Mevcut ABD Başkanı Donald Trump ve demokratların adayı Joe Biden, seçimlerde kozlarını paylaşacak.

Seçim için geri sayımın sürdüğü şu günlerde sosyal medya platformları geçmişte yaşanan olayların tekrarlanmaması adına işi sıkı tutuyor. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında düzenlenen seçimlerden sonra Facebook’un kullanıcı verilerini Cambridge Analytica’ya sızdırdığı ortaya çıkmış ve sosyal medya devi 5 milyar dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum