Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Veri İhlalleri Nedeniyle Bir Ceza da Türkiye’den Geldi

Sosyal medya devi Facebook veri ihlalleri nedeniyle Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından 1.6 milyon TL cezaya çarptırıldı.
Facebook’a  Veri İhlalleri Nedeniyle Bir Ceza da Türkiye’den Geldi

Sosyal medya uygulamaları arasında büyük platform olarak karşımıza çıkan Facebook, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Son rakamlar sosyal medya devinin dünya genelinde 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Dev platform geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli kullanıcıların verilerini sızdırması ile gündeme geliyor. Cambridge Analytica ile başlayan süreç daha sonrasında pek çok veri ihlali ile devam etti.

Platformda ayrıca kullanıcılara destek sağlayan pek çok üçüncü parti uygulama mevcut. Bu uygulamalarında zaman zaman veri ihlalleri ile Facebook’ta boy gösterdiği biliniyor. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde izinsiz veri toplayan 400 geliştiriciye ait binlerce uygulamayı platformundan kaldırmıştı.

Şirkete geçtiğimiz aylarda Cambridge Analytica nedeniyle Federal Ticaret Mahkemesi tarafından 5 milyar dolar civarında rekor bir ceza kesilmişti. Son olarak Facebook’a ülkemizden de para cezası kesildiği açıklandı. Ceza FTC’nin kestiği kadar büyük bir meblağ olmasa da sosyal medya devinin yine bir veri ihlali yüzünden yaptırım görmesine neden oldu.

Türkiye’den Facebook’a Para Cezası

Türkiye’den Facebook’a Para Cezası

Veri ihlalleri ile gündemden düşmeyen Facebook’a bir ceza da ülkemizden geldi. Kişisel Verileri Koruma Kurulu platformu Türkçe olarak kullanan 280 bin kullanıcının verilerini sızdırdığı gerekçesiyle sosyal medya devine 1.6 milyon TL ceza kestiğini duyurdu. Bilindiği üzere kullanıcıların sıkça kullandığı ‘Başkasının Gözünden Gör’, ‘Doğum Günü Kutlayıcı’ ve ‘Video Yükleyici’ araçlarında milyonlarca kişisel veri tutuluyor.

KKVK yaptığı yazılı açıklama ile bu araçlarda kullanıcı verilerinin gerekli şekilde saklanmadığını belirterek cezai yaptırım uygulayacağını duyurdu. Facebook konuyla ilgili kurula gerekli bilgilendirmenin yapılacağını e-posta ile bildirdi. Ancak beklenen bilgilendirmenin yapılmaması sonrası KKVK tarafından resen inceleme yapma kararı aldığı ifade edildi.

Kesilen cezanın 1 milyon 150 bin TL’si sosyal medya platformunun gerekli tedbirleri almaması nedeniyle kalan 450 bin TL’nin ise gerekli bilgilendirmenin yapılmaması nedeniyle olduğu belirtildi. Yaşanan veri ihlali ile kullanıcıların cinsiyet, doğum günü, eğitim geçmişi gibi başlıca kişisel verilerinin doğrudan etkilendiği söylendi.

Kesilen Ceza İlk Değil

Kesilen Ceza İlk Değil

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun sosyal medya devine kestiği ilk ceza değil. Kurul daha önce de benzer sebepler nedeniyle Facebook’a 1 milyon 650 bin TL para cezası kesmişti. Facebook’un gelirleri baz alındığında kesilen cezaların miktarlarının çok küçük boyutta olduğunu söyleyebiliriz. Ancak veri ihlali nedeniyle sosyal medya ağının cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalması itibar kaybı yaşamasına neden oluyor.

Facebook bünyesi altında WhatsApp ve Instagram gibi popüler uygulamaların da sahibi konumunda. İki platform çok parlak dönemler geçirmekle beraber Facebook’un yaşadığı üst üste veri ihlalleri ile gündeme gelmesi düşündürücü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum