Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Bünyesindeki Bağımsız Kurum, Trump Yasağına Dair Son Kararı Verecek

Sosyal medya devinin Trump’ın hesabına dair nihai kararı vermesi bekleniyor.
Facebook Bünyesindeki Bağımsız Kurum, Trump Yasağına Dair Son Kararı Verecek

Son yıllarda dünyanın en çok konuştuğu isimlerden birisi ABD’nin eski başkanı Donald Trump oldu. Söyledikleriyle ve yaptıklarıyla olay yaratan Trump geçtiğimiz günlerde kaybettiği seçim sonrası Beyaz Saray’dan ayrıldı. Donald Trump’ın gelişi gibi gidişi de son derece olaylı oldu. Hatırlanacağı üzere geride kalan haftalarda Trump yanlıları Washington DC’deki kongreye baskın düzenledi.

Büyük olayların yaşandığı baskında beş kişi hayatını kaybetti. Olayların bu denli tırmanmasında baş sorumlu olarak Trump gösteriliyor. Yaptığı paylaşımlarla destekçilerini kışkırtmakla suçlanan Trump, sosyal medya platformları tarafından da katı yaptırımlara maruz kaldı.

Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Snapchat ve Twitch gibi popüler servisler Trump’ın hesabını askıya aldı ya da tamamen kapattı. Facebook ve Instagram da ilk etapta hesabı askıya aldığını açıkladı ama sonradan yeniden aktif hale getirmişti. Ancak sosyal medya devinin bu konuyla ilgili denetleme sürecini devam ettirdiği belirtiliyor.

Facebook Kesin Kararını Vermeye Hazırlanıyor

Facebook Kesin Kararını Vermeye Hazırlanıyor

Şirket geçen yıl bağımsız olduğunu söylediği yönetim kurulunu tartışmalı ılımlılık kararlarına hükmetmek için kurdu. Hesabı 7 Ocak’ta “süresiz olarak” dondurulan Trump, beş üyeli bir vaka inceleme paneline bir kullanıcı beyanı sunabilecek. Karar bağlayıcı olacak ve Instagram için de geçerli olacak. Twitter geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Trump’ın hesabını kalıcı olarak yasakladığını duyurmuştu.

Trump protestocuları ABD yasama meclisine baskın yaptıktan sonra, Facebook başkanı Mark Zuckerberg, “Başkanın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz” diye konuşmuştu. Gözetim Kurulu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki olayları ve Facebook’un bunlara tepkisini yakından takip ettiğini söyledi.

Bu davayla ilgili olarak yönetim kurulunun vereceği bir karar Facebook için bağlayıcı olacak ve Trump’ın Facebook ve Instagram erişiminden süresiz bir süre için askıya alınıp alınmayacağını belirleyecek. Trump, neden askıya alma işleminin kaldırılması gerektiğine inandığını açıklayan bir kullanıcı beyanı sunabilecek. Kuruldan çıkacak karar ile Donald Trump’ın Facebook ve Instagram’da süresiz yasaklanıp yasaklanmayacağı netleşmiş olacak.

Karar için beş üyeli bir vaka inceleme heyeti olacak. Uzmanlar kurulun sadece Facebook’un zor kararları dışarıdan almasına izin verdiğini ve Kasım ayındaki ABD seçimlerinden önceki hiçbir vakanın gözden geçirilmediğini belirterek sosyal medya devini eleştiriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum