Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Trump’ın Seçim Kampanyasında Kullanacağı Reklamını Engelledi

Donald Trump’ın imza kampanyasında kullanılacak bir reklam Facebook tarafından kaldırıldı.
Facebook, Trump’ın Seçim Kampanyasında Kullanacağı Reklamını Engelledi

Sosyal medya şirketleri kullanıcılara yönelik en doğru içeriklerin sunulması adına yeni önlemler almaya devam ediyor. Bilindiği üzere 3 Kasım 2020 tarihinde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Sosyal ağlar adayların seçim kampanyasının yürütülmesinde en önemli role sahip. Seçimde mevcut başkan Donald Trump ile demokratların adayı Joe Biden karşı karşıya gelecek. İlerleyen günler Trump’ın sosyal medya şirketleri ile sorunlar yaşayacağını işaret ediyor.

Geçtiğimiz günlerden bu yana mikro blog sitesi Twitter, Trump’ın yapmış olduğu bazı paylaşımların altına uyarı etiketi ekliyor. Son olarak ABD Başkanının paylaştığı bir video Twitter tarafından ‘Değiştirilmiş medya’ olarak etiketlendi. Daha önce Twitter ile Trump arasında yaşanan çekişmeyle ilgili Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den şaşırtıcı açıklamalar gelmişti.

Zuckerberg açıklamasında, “Twitter’dan farklı bir politikamız var. Ben sadece Facebook’un, insanların çevrimiçi söylediği her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Genel olarak, özel şirketler muhtemelen olmamalı, özellikle bu platform şirketler, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” ifadelerine yer vermişti. Facebook CEO’sunun bu açıklamaları tepkiyle karşılanmıştı. Ancak şirket şaşırtıcı bir hamlede bulundu ve Trump’ın nazi sembolü içeren reklamını kaldırma kararı aldı.

Facebook’tan Reklam Hamlesi

Facebook’tan Reklam Hamlesi

ABD’nin mevcut başkanı ve başkan adayı Donald Trump’ın ekibi seçim kampanyasının büyük bölümünü sosyal medya platformlarına ayrıyor. Ancak kampanyada yer alan bir reklam Facebook tarafından kaldırıldı.

Daha önce Twitter kadar cesur davranmak ile eleştirilen Facebook konuyla ilgili, “Bu yayınları ve reklamları örgütlü nefrete karşı politikamızı ihlal ettiği için kaldırdık. Politikamız, siyasi mahkumları kınayan veya tartışan bağlam olmadan tanımlamak için yasaklanmış bir nefret grubunun sembolünün kullanılmasını yasaklar” açıklamasını yaptı.

Söz konusu reklamda ters kırmızı üçgen sembolü yer alıyor. Bu sembolü geçmişte Nazilerin toplama kamplarında kullandığı biliniyor. Başkan Trump’ın ekibi bu paylaşımda Antifa karşıtı bir kampanyayı amaçladıklarını belirtiyor.

Bu sembolün Antifa üyeleri tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Ancak kampanyanın yönlendirildiği internet sitelerinde Antifa ile alakalı bir şeye rastlanmadı. Bu gelişme sonrası Twitter ile yaşanan gerginliğin bir benzeri Facebook ile Trump arasında yaşanır mı bekleyip göreceğiz. Kasım ayında yapılacak seçimler yaklaştıkça benzer gelişmelerin yaşanması son derece olası görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum