Yatırım yapmaya başla!

Facebook’tan Trump Kampanyasını Yürüten Şirketlere Durdurma Kararı!

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasını yürüten şirketleri askıya aldığını duyurdu. İşte detaylar;
Facebook’tan Trump Kampanyasını Yürüten Şirketlere Durdurma Kararı!

Facebook tarafından yayınlanan blog yazısına göre sosyal medya devi; siyasi veri analiz firması Cambridge Analytica ile SCL Group’u askıya aldı. 2016’da Donald Trump’ın başkanlık kampanyasının veri operasyonlarını yürüten iki şirketin kullanıcı verilerini uygunsuz biçimde elde ettikleri ve gizlilik kurallarını ihlal ettikleri belirtildi. İşte Facebook genel müdür yardımcısı Paul Grewal tarafından kaleme alınan blog yazısı ve haberin ayrıntıları;

Strategic Communication Laboratories (SCL) ile SCL’nin politik veri analiz şirketi Cambridge Analytica’nın Facebook tarafından askıya alındığı duyuruldu.

 SCL ile Cambridge Analytica Askıya Aldı2015’te Cambridge Üniversitesi profesörü Aleksandr Kogan’ın kullanıcıların kişilikleriyle ilgili bakış açılarını öngörme vaadi sunan thisisyourdigitallife isimli bir uygulama oluşturduğunu ancak bu uygulamanın Facebook ilkelerini ihlal ettiği belirtildi.

Zira 270 bin civarında kullanıcının indirip Facebook üzerinden giriş yaparak eriştiği uygulamada, kullanıcıların kişisel verileri kurallara aykırı olarak kullanıldı.

Facebook’un bunu fark ederek uygulamayı kaldırmasının hemen ardından verilerin imha edildiğine dair bir belge imzalamaları istendi ve işlem onaylandı.

Facebook İlkelerini İhlal Eden Şirketleri Askıya Aldıİlaveten; blog yazısında Trump kampanyasının Cambridge Analytica’ya yüklü miktarda ödeme yaptığı bilgisine yer verildi.

Daha doğrusu; ABD Federal Seçim Komisyonu verilerine göre Trump kampanyası, Cambridge Analytica’nın topladığı seçmen verilerine gösterilen Facebook reklamları için 6 milyon dolarlık ödeme yapmıştı.

Neticede; Facebook Cambrigde Analytica’nın elde ettiği datayı tamamen silmediğini öğrendiği için şirketleri askıya aldığını duyurdu.

Facebook Cambrigde Analytica'nın Bütün Datayı Silmediğini Öğrendi Ve verilerin silinip silinmediğini ortaya çıkarmak için harekete geçildiği belirtildi. Kısacası; Facebook geçen yıldan bu yana başını ağrıtan seçim kampanyası sorunsalını çözmek için çalışmalarını devam ettiriyor gibi görünüyor.

Diğer bir ifadeyle; sosyal medya devi zedelenen imajını geri kazanmak için uğraşıyor. Çünkü Facebook’un seçim kampanyalarıyla ilgili Rusya merkezli hesaplardan reklam aldığının açıklanması tartışmalara yol açmıştı.

Ortaya çıkan ayrıntılar sonucunda Facebook, Trump’ı desteklemekle suçlanmış, Rusların seçimlere dahil olup olmadığı yönünde birçok tartışmalı yorum yapılmıştı. Sonrasında Google, Facebook ve Twitter, yürütülen soruşturma kapsamında ABD Senatosu’nda ifade vermiş, hepsi de iddiaları reddetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum