Yatırım yapmaya başla!

Facebook Koyu Trump Destekçisi QAnon Topluluğuna Karşı Harekete Geçiyor

ABD’de seçimlerin yaklaştığı şu günlerde Facebook aşırı Trump yanlısı QAnon gruba ait hesapları kaldırmaya başladı.
Facebook Koyu Trump Destekçisi QAnon Topluluğuna Karşı Harekete Geçiyor

Dünyanın dört bir yanında düzenlenen seçimlerde sosyal medya platformları büyük rol oynamaya başladı. Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan bu mecralar üzerinden hem politikacılar hem de vatandaşlar sayısız paylaşımda bulunuyor. Dünya genelinde kullanıcı sayısı olarak Facebook’un açık ara lider olduğu biliniyor. Platformun 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı bulunuyor.

Dünya gündemine dair hemen her paylaşıma Facebook’ta rastlamak mümkün. Bilindiği üzere 3 Kasım’da ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Başkan Donald Trump ve demokratların adayı Joe Biden seçimde kozlarını paylaşacak. Seçimler yaklaştıkça sosyal medya platformları çeşitli önlemler almayı sürdürüyor.

Son olarak Trump’ın yaptığı COVID-19 paylaşımı Facebook ve Twitter tarafından yaptırıma uğramıştı. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde ABD seçimleri sonrası yaşanması muhtemel dezenformasyona karşı önlem alacağını açıklamıştı. Önlemler bununla da sınırlı değil. Şirketten yapılan açıklamada aşırı Trump yanlısı QAnon grubuna ait hesapların kaldırılacağı açıklandı.

Facebook, QAnon’a Karşı Harekete Geçti

Facebook, QAnon’a Karşı Harekete Geçti

Seçimlere sayılı günler kala başkan adaylarını destekleyen hesaplar sosyal medyada büyük çapta bir propaganda yürütüyor. Tabi kimi zaman bu faaliyetleri dozu kaçabiliyor. Donald Trump yanlısı olduğu bilinen QAnon grubu Facebook’ta bugüne kadar yoğun bir şekilde paylaşımlarda bulunuyordu. Ancak sosyal medya devi bu gruba ait hesapların kaldırılacağını açıkladı. Facebook’un bu hamlesi ile oldukça cesur bir adım attığı belirtiliyor.

Şirketten konuya dair açıklamada, “Bugünden itibaren, şiddet içerikli olmasalar bile QAnon’u temsil eden tüm Facebook Sayfalarını, Gruplarını ve Instagram hesaplarını kaldıracağız.” ifadelerine yer verildi. QAnon tarafından yapılan paylaşımlarda pedofili bir grubun Trump’a dair komplo kurduğuna yer veriliyor.

Bir Facebook sözcüsü “Bu güncellenmiş politikayı bugün uygulamaya başlıyoruz ve buna göre içerikleri kaldırıyoruz, ancak bu çalışma zaman alacak ve önümüzdeki günlerde ve haftalarda devam etmesi gerekecek” diye konuştu.

Şirket bugüne kadar tedbirli davrandığını ancak gördükleri birkaç sorun yüzünden harekete geçtiğini belirtiyor. QAnon adlı grupla ilgili daha önce FBI uyarı yapmış ve iç güvenlik tehdidi potansiyeli gösterdiğini açıklamıştı. Facebook komplo içeren tüm hesaplara karşı önlem aldığının altını çiziyor. Açıklamada geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren 1500’ü aşkın sayfa ve grubun bu sebepten kaldırıldığı hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum