Yatırım yapmaya başla!

Facebook için Başlatılan Tekel Soruşturmasının 2021’e Sarkacağı Konuşuluyor

FTC’nin geçtiğimiz aylarda Facebook için başlattığı tekelcilik soruşturmasının 2021’e sarkacağı iddia edildi.
Facebook için Başlatılan Tekel Soruşturmasının 2021’e Sarkacağı Konuşuluyor

2004 yılında kurulan Facebook dünyanın en büyük sosyal medya uygulaması olarak faaliyet göstermeye devam ediyor. Şirket geçe yıllar içerisinde bünyesine WhatsApp ve Instagram’ı da katarak dev bir mecra halina geldi. Bu platformların yanı sıra Giphy gibi uygulamalar da daha önce Facebook çatısı altında yerini almıştı.

Hızla büyüyen şirket zaman içerisinde çeşitli incelemeler ve soruşturmalar ile karşı karşıya kaldı. 2016 yılında düzenlenen ABD Başkanlık Seçimleri sonrası Facebook milyonlarca kullanıcısının verilerini Cambrige Analytica ile izinsiz paylaşmıştı.

Bu durum dünyada ses getirmiş ve ABD Federal Ticaret Komisyonu sosyal medya devine 5 milyar dolar ceza verilmesini kararlaştırmıştı. Bu olayın sonrasında ise FTC tarafından Facebook aleyhine tekelcilik soruşturması halen sürüyor. Kaynaklar bu soruşturmanın süreceğini belirtiyor.

Soruşturmanın Geleceği Belirsiz

Soruşturmanın Geleceği Belirsiz

FTC tarafından başlatılan soruşturma Facebook’un yapmış olduğu satın almalar ile tekelci bir davranış içerisine girip girmediğini araştırıyor. The New York Times’ta yer alan habere göre başlatılan soruşturmanın 2020 yılı içerisinde sonuçlanmasının imkansız olduğu belirtiliyor. FTC’nin Facebook’un üst düzey isimleri Mark Zuckerberg ve Sheryl Sandberg’in ifadelerine başvuracağı gelen bilgiler arasında.

Bu yılın Kasım ayı içerisinde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. Mevcut başkan Trump’ın karşısındaki aday Joe Biden’ın seçilmesi halinde FTC’nin başındaki ismin de değişmesi söz konusu olacak. Bu durumun gerçekleşme ihtimalinin Facebook soruşturmasına nasıl etki edeceği ise merak ediliyor.

Soruşturmaya dair pek çok detayın gizlendiği de gelen bilgiler arasında. Sosyal medya devinden yürütülen soruşturmaya dair henüz bir açıklama gelmiş değil. Önümüzdeki günlerde üst düzey yöneticilerin dinlenmesi sonrası önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum