Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook’un Tehlikeli Oyunu Çocukları 48 Saat Ortadan Kaybolmaya Teşvik Ediyor!

Son günlerde giderek yaygınlaşan ve pek çok ebeveyni endişelendiren Facebook oyunu, çocukları 48 saat ortadan kaybolmaya teşvik ediyor. İşte internetteki yeni tehlikenin detayları…
Facebook’un Tehlikeli Oyunu Çocukları 48 Saat Ortadan Kaybolmaya Teşvik Ediyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Pek çok çocuğu etkisi altına alan oyun, farklı ülkelerdeki ebeveynleri ayağa kaldırdı. Üst üste yaşanan kaybolma vakaları ve sonrasında hiçbir şey yokmuş gibi ortaya çıkan çocuklar, Facebook’un yeni 48-Hour Challenge isimli oyununu gündeme getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan Game of 72’yi andıran oyun, ortalama 14 yaşlarındaki çocukların ortada hiçbir iz bırakmadan evlerinden uzaklaşmalarına neden oluyor. Çocukların ailelerini korkutmak ve daha fazla puan kazanmak için katıldığı yarışmanın varlığı henüz kanıtlamasa da ebeveynler tam tersi yönünde iddialarda bulunuyor…

İntihara sürükleyen Mavi Balina Oyunu Blue Whale’in etkilerinden henüz kurtulamamışken ortaya çıkan oyun, ebeveynleri fazlasıyla endişelendiriyor.

İntihara sürükleyen Mavi Balina Oyunu Blue Whale’in etkilerinden henüz kurtuladık

Sonuçta; online bir oyun yüzünden pek çok kişi intihar girişiminde bulunmuş, hatta bu nedenle hayatını kaybedenler olmuştu. Dolayısıyla, UNICEF çocukların mavi balina oyunundan nasıl korunacağına dair bir açıklama yapmış, aileler göz önünde bulundurulması gereken tavsiyelerle uyarılmıştı.

Yeni yeni duyulmaya başlayan ve kaybolan pek çocuğun ailesi tarafından öne sürülen 48-Hour Challenge isimli oyun da benzeri tehlikeler barındırıyor.

48-Hour Challenge isimli tehlikeli oyun

Çünkü çocuğu intihara sürükleme de ortadan kaybolmaya yönlendiren oyun, hayati olabilecek pek çok tehlikeye davetiye çıkartıyor. Oyuna katılan çocuğun amacı kaybolacağı 48 saatlik süreç içerisinde olabildiğince çok puan almak!

Puanını belirleyen şey ise ailenin Facebook arkadaşlarına çocuklarının kaybolduğunu söyleyerek, onlardan yardım istemesi!

Oyuna katılan çocuğun amacı kaybolacağı 48 saatlik süreç içerisinde puan almak

Daha açık söylemek gerekirse, sözde kayıp olan çocuktan sosyal medya mecralarında ne kadar çok bahsedilirse, puanı da aynı doğrultuda yükselmiş oluyor. Tam da bu noktada, 11 yaşındaki torunu Pazartesi günü aniden ortadan kaybolan bir büyükannenin uyarılarından bahsetmek istiyorum.

Lynn Weatherill isimli kadın 11 yaşındaki Leah Taylor isimli torununu okula almaya gittiğinde onu bulamamış.

Lynn Weatherill ebeveynleri uyarıyor

11 yaşındaki kızın ailesi sosyal medyadan kızlarının kayıp olduğunu duyurarak herkesten yardım istemişler. Ancak ertesi gün akşam 5’e kadar Leah’tan hiç haber alamamışlar. Polisin yanında 12 yaşında başka bir kız ile bulduğu Leah, oyunla ilgili hiçbir açıklama yapmasa da büyükannesi onun yalan söyleyebileceğinden şüpheleniyor.

48-Hour Challenge isimli oyunla ilgili bir şey bilmediğini söyleyen 11 yaşındaki çocuk, polise de ailesine de sadece evden kaçmak istediğini söylemiş.

Torunun daha önce böyle bir şey yapmadığını ve onu ortadan kaybolmaya muhtemelen arkadaşlarının sürüklediğini sürüklediğini düşünen büyükanne, Leah’ın başına kötü bir şey gelmediği için şükrettiğini söylüyor. Annesi de kızını evlerine daha yakın bir okula göndereceğini belirterek, onu gözünün önünden ayırmamaya dikkat ediyor.

Ayrıca Facebook’un 16 yaş altındaki çocuklar tarafından kullanılmaması gerektiğini belirten büyükanne, çocukların iyiliği için online tehlikeye karşı mücadele edeceğini dile getiriyor. Sonuçta; naçizane önerimiz, henüz ülkemize girmese de çocuklarınızın güvenliği için onlarla konuşmanız ve internette nelerle uğraştıklarına dikkat etmeniz!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu