Yatırım yapmaya başla!

Facebook Veri Skandalları Nedeniyle Tarihinin En Büyük Cezasını Alabilir

Sosyal medya devi Facebook’un kişisel verilerin ihlali nedeniyle tarihinin en büyük cezasını alabileceği konuşuluyor.
Facebook Veri Skandalları Nedeniyle Tarihinin En Büyük Cezasını Alabilir

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook için geçtiğimiz yıl çalkantılarla geçti. Şirket başta Cambridge Veri Skandalı olmak üzere kullanıcı gizliliğini ihlal eden pek çok gelişme ile dünyanın gündeminde yer aldı. Milyar dolarları bulan zararlar ile karşı karşıya kalan sosyal medya devi aynı zamanda büyük cezalar ile karşı karşıya kaldı.

Ancak gelen haberler bu cezaların son olmadığını gösteriyor. ABD basınında yer alan haberlere göre şirket tarihinin en yüksek cezasını alabilir. Federal Ticaret Komisyonu’nda tartışılan ceza ile platforma büyük bir yaptırım hazırlığının olduğu belirtildi.

Ceza Rekoru Google’ın Elinde

Ceza Rekoru Google’ın Elinde

Bugüne kadar verilmiş en büyük ceza 2012 yılında Google’a kesilmişti ve şirket 22.5 milyon dolar ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak FTC tarafından Facebook’a verilecek olan cezanın bu orandan çok daha yüksek olacağı belirtiliyor. Henüz kesilecek cezayla ilgili çok net bir bilgi mevcut değil

Konuyla ilgili yaşanan en somut gelişme çalışanların soruşturma hakkında bilgilendirilmesi gösteriliyor. Ancak yakın zaman içerisinde Facebook’a rekor cezanın gelmesi bekleniyor. Bazı söylentilere göre Facebook’un komisyon ile temasa geçtiği ancak iki tarafın anlaşacağı ya da finansal cezanın uygulanacağı merak ediliyor.

Şirketin bugüne kadar yapması gereken kullanıcı verilerine ulaşmadan ya da bilgileri üçüncü kaynaklar ile paylaşmadan önce kullanıcıları bilgilendirmesi bekleniyordu. Aynı zamanda sosyal medya devinin yaşanan bu durumları FTC’ye bildirmesi gerekiyordu. Tüm bu yaşananlardan sonra Facebook’a yeni bir yaptırım uygulanacak mı ya da bu yaptırmın boyutu ne olacak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum