Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook Stablecoin Projesi Diem’i Sona Erdiriyor

Sosyal medya devi düzenleyici baskılar nedeniyle Diem projesinden vazgeçiyor. Dernek varlıkları için alıcı arayışında. İşte detaylar…
Facebook Stablecoin Projesi Diem’i Sona Erdiriyor
Yorum

Sosyal medya devi Facebook’un bir süredir kripto paralara yoğunlaştığı biliniyor. Şirket stablecoin projesi Diem’i geçtiğimiz dönemde duyurmuştu. Bu proje geçen zaman içerisinde düzenleyiciler tarafından yoğun baskılar ile karşı karşıya kalmıştı.

Facebook artan baskılar nedeniyle Diem çalışmalarını sona erdirme kararı aldı. Kurulmuş olan Diem derneği, sahip olduğu varlıkları için alıcılar aramaya başladı. Facebook, Diem’in 3’te 1’inin sahibi durumda.

Dernek bünyesinde teknoloji firmaları, devlet fonları, risk sermayeleri ve pek çok yatırımcı bulunuyor. Dernek üyeleri arasında Andreessen Horowitz, Ribbit Capital, Coinbase, Lyft gibi büyük şirketler öne çıkıyor.

Bloomberg tarafından hazırlanan raporda, projenin fikri mülkiyetini satmanın ve mühendisleri yeni bir projeye taşımanın bir yolunu bulmak için yatırım bankalarıyla değerlendirme yapıldığı bildirildi. Görüşmelerin henüz ilk aşamalarda olduğu belirtildi.

Facebook ilk olarak 2019 yılında Libra adlı kripto para projesi ile öne çıktı. Şirket bir yıkl içerisinde projeyi piyasaya sürmeyi hedefliyordu. Dünya çapındaki sert baskılar, sosyal medya devinin geri adım atmasına neden olmuştu.

Facebook geçtiğimiz aylarda ise Metaverse projelerine odaklanacağını açıklamış ve şirketin ismini Meta olarak değiştirmişti. Bu karar başta Sand ve Mana olmak üzere metaverse coinlerinde sert yükselişler yaşanmasına neden olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu