Yatırım yapmaya başla!

Facebook Siyasi İçerikli Reklamlar için Nihai Kararını Açıkladı

Facebook yaklaşan ABD seçimleri öncesi siyasi reklamlara dair son kararını açıkladı.
Facebook Siyasi İçerikli Reklamlar için Nihai Kararını Açıkladı

Bilindiği üzere Facebook sahip olduğu kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Bünyesinde Instagram ve WhatsApp’ı da bulunan şirket, çok büyük bir kitleye hizmet veriyor. Bu durum beraberinde reklam veren kişi ve kurumların ilgisinin artmasına neden oluyor. Son dönemde sosyal medya platformlarının siyasi içerikli reklamlara karşı almış olduğu kararlar dikkat çekiyor. Bilindiği üzere Twitter, Spotify ve Google yaklaşan ABD seçimleri öncesi siyasi içerikli reklamlara izin vermeyeceklerini duyurmuştu.

Facebook ise daha önce yapmış olduğu açıklamalarda bu konuya yönelik bir yaptırım uygulamayacağını açıklamıştı. Şirketin almış olduğu bu karar çeşitli çevreler tarafından eleştiri almasına neden oldu. Geçtiğimiz yıllarda Cambridge Analytica nedeniyle milyonlarca ABD seçmeninin verileri Facebook tarafından sızdırılmış ve sosyal medya devi 5 milyar dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı. Şirket tüm bu olanlara rağmen siyasi reklamları kaldırmayı düşünmüyor.

Facebook’tan Siyasi Reklam Kararı

Facebook’tan Siyasi Reklam Kararı

ABD başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Facebook ise bu süreçte siyasi reklamlar ile ilgili izleyeceği stratejiyi açıkladı. Sosyal medya devi önümüzdeki süreçte de siyasi reklamlara izin vermeye devam edeceğini ancak endişeleri gidermek adına kullanıcılara ne kadar reklam gösterildiğini açıklayacak bir araç geliştirdiğini duyurdu. Bunun için Facebook bünyesinde yayınlanmış olan tüm siyasi reklamları gösteren özel bir bölüm oluşturulacak.

Reklam Kitaplığı adı verilen bu araç ile gösterilen reklamların almış olduğu etkileşimlere dair bilgilendirme yapılacak. Facebook bu aracı ile kullanıcılarına karşı daha şeffaf bir görünüm çizeceğine inanıyor. Sosyal medya devi siyasi reklamları engellemeyi özgür konuşmaya müdahale olarak değerlendiriyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg daha önce bu konuyla ilgili açıklamasında şirketin siyasi reklam politikasını savunmuştu.

Sosyal medya şirketi açıklamasında reklamlara izin verecek olmalarının siyasilerin diledikleri her şeyi söyleyebilecekleri anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Siyasi kişiliklerin nefret dolu ve şiddet barındıran söylemlerden uzak durması gerektiğini söyleyen şirket, “Kurallarımızı ihlal eden politikacıların reklamlarına düzenli olarak izin vermiyoruz.” açıklamasını yaptı. Facebook yetkilileri şeffaf olmanın reklamları yasaklamaktan daha doğru olduğunu söyledi. Belirlenen reklam politikası hem Facebook hem de Instagram’da uygulanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum