Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook, Reklamverenler Sayesinde 2Ç19’da Beklenenden Daha İyi Kazanç Açıkladı

Sosyal medya devi Facebook, yaşadığı tüm zorluklara karşın reklamverenler sayesinde yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha iyi bir kazanç açıkladı.
Facebook, Reklamverenler Sayesinde 2Ç19’da Beklenenden Daha İyi Kazanç Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Reklamverenler siteye ilgi duymaya devam ettikçe, Facebook beklenenden daha iyi bir kazanç ve gelir açıkladı. Bugün açılış öncesi işlemlerde hisseleri yüzde 1’den fazla artarken, kullanıcı büyümesi de beklentileri karşıladı.

Refinitiv anketine katılan analistler 1,88 dolarlık hisse başına kazanç beklerken, Facebook 1,99 dolar ile beklentileri aştı.

Facebook Hisse Başına Kazanç Beklenti ÜstüFacebook’un gelirinin ikinci çeyrekte 16,5 milyar dolar olması tahmin edilirken, gerçekleşen 16,9 milyar dolar oldu. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 1,59 milyon ile beklentilerle aynı seviyede gerçekleşti. Aylık aktif kullanıcı sayısı da FactSet tarafından tahmin edilen 2,41 milyar ile beklentileri karşıladı.

Sosyal medya devinin kullanıcı başına ortalama gelirinin 6,87 dolar olmasını bekleyen FactSet’e karşı açıklanan rakam 7,05 dolar oldu. Facebook 87 milyon Facebook kullanıcısının verilere uygunsuz bir şekilde erişildiği 2018 Cambridge Analytica skandalının ardından Federal Ticaret Komisyonu ile 5 milyar dolarlık bir çözüm buldu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, raporun ardından analistlere, düzenleyici bir çerçevenin olması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Zuckerberg Analist AçıklamasıZuckerberg, “En büyük endişem, eğer bu gerçekleşmezse o zaman sektördeki hayal kırıklığının artmaya devam edeceğini düşüyorum,” dedi. Şirket, FTC anlaşmasına bağlı olarak çeyrekte 2 milyar dolarlık bir ücret talep ettiğini belirtti. Daha önce 3 milyar dolar ayrılırken, anlaşmanın bir parçası olarak Facebook gizlilik programını genişletiyor ve yönetim kurulunu denetliyor.

Facebook’un CFO’su David Wehner, analistlerle yaptığı konuşmada, “Gizlilik çabaları açıkça uyumluluk süreçlerinde insanlarda ve teknik altyapıda önemli yatırımlar gerektiriyor. İşaret edeceğim etkilerden biri, bunun aynı zamanda genel ürün geliştirmemizde de bir etkisi olacak olan gizlilik etrafındaki kaynakların yeniden tahsis edilmesi,” ifadelerini kullandı.

İşletme hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, gelir bir önceki yıla göre yüzde 28 oranında artış gösterdi.

İşletme Geliri Yüzde 28 ArtışFacebook, 2019 yılına ilişkin sermaye harcamalarını, önceki tahminlerde 17 milyar ila 19 milyar dolar seviyesinden, 16 milyar ila 18 milyar dolar aralığına indirdi.

Şirket, bir önceki çeyreğe kıyasla bir miktar artış göstererek, uygulama ailesinde aylık 2,7 milyardan fazla kullanıcıyı sadık ettiğini açıkladı. Avrupa’daki kullanıcı tabanı, günlük aktif kullanıcı sayısı olan 286 milyonda sabit kaldı. ABD ve Kanada’da kullanıcılar, önceki çeyrekte 186 milyon iken, bu çeyrekte 187 milyona yükseldi.

Şirket kullanıcı başına ortalama gelirini bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artırarak, 5,97 dolardan 7,05 dolara yükseltti.

Kullanıcı Başına Ortalama Gelir Yüzde 18 ArtışCEO Mark Zuckerberg, Facebook’a yeni Stories ürünlerinden elde edilen reklam gelirini artırırken, News Feed reklamları gelire liderlik ediyor. Zaten şirket; Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger’daki Hikayeler özellikleri için günlük 500 milyondan fazla kullanıcı olduğunu açıklıyor.

Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg, analistlere yaptığı konuşmada, “Hikayelere geçişin zaman içinde bizim ve reklamverenler için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Söyleyeceğim bir şey daha var; Hikayelerin şimdi Haber Kaynakları ile aynı oranda haklardan para kazanmaması,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu