Yatırım yapmaya başla!

Facebook Reklamlarda Usulsüzlük Yapan Çalışanının İşine Son Verdi

Facebook yasaklı reklamları usulsüz bir şekilde etkinleştiren çalışanının işine son verdiğini açıklandı.
Facebook Reklamlarda Usulsüzlük Yapan Çalışanının İşine Son Verdi

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformu Facebook, her yıl milyar dolarları bulan gelirler elde ediyor. Bu gelirlerin büyük bölümünü ise reklamların oluşturduğunu söyleyebiliriz. Şirket geçtiğimiz günlerde reklamlarda hedef kitleleri belirleme şeklini değiştireceğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

Hedefleme yapılırken kullanıcıların kişisel bilgilerinin kullanılmayacağının altı çizildi. Bununla beraber platformun güvenliğini sağlamak adına sosyal medya devi katı kurallar uygulamaya başladı. Özellikle son yıllarda veri ihlalleri ile gündeme gelen şirket aldığı önlemleri sürekli sıklaştırıyor. Platformda kural ihlali yaptığı tespit edilen reklamlar Facebook tarafından yasaklanıyor.

Bu reklam hesaplarının yasaklanması ile beraber ilgili şirketler benzer yayınlarda bulunamıyor. Ancak bununla ilgili Facebook’ta yeni bir kural ihlali yaşandığı ortaya çıktı. Şirket bünyesindeki bi çalışanın rüşvet karşılığı yasaklı reklamları gizlice etkinleştirdiği belirtildi. Facebook ise kural ihlali yapan çalışanını işten çıkardı.

Facebook’ta Reklam İhlali

Facebook’ta Reklam İhlali

Yapılan araştırmaya göre bir çalışan Ads Inc şirketine bağlı yasaklanmış reklamları yeniden aktifleştirdi. Şirketin reklamlarının yasaklanmasına sebep olarak ünlü kişiler hakkında yanıltıcı paylaşımlarda bulunması gösteriliyor. Ad Inc. 2016 yılından bu yana Facebook’a 50 milyon doları aşkın ödeme yaptı. Ancak asılsız bilgi yayan şirketin reklam hesapları Facebook tarafından yasaklama yaptırımı ile karşı karşıya kaldı.

Sosyal medya devinin Austin ofisinde bulunan bir çalışanı ise yasaklı olan bu reklamları aldığı rüşvet karşılığı yeniden aktif hale getirdi. Şirket tarafından yapılan araştırmada sohbet mesajları ele geçirildi. Bu bilgilerde reklam şirketinin CEO’su ve Facebook çalışanının ortak hareket ettiği ve kullanıcılara sahte reklam gösterimleri yapıldığı ortaya çıktı. Reklam politikasında ilk etapta ücretsiz sunum daha sonrasında ise kullanıcıların ücretli bir servise geçmeleri amaçlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan senatör Mark Warner, Facebook’un sahte reklamlarının kendi çalışanı vasıtası ile etkinleştirilmiş olması, bu sektörde yaşanan yolsuzluğu gün yüzüne çıkardığını söyledi. Sosyal medya devi adına açıklama yapan bir şirket sözcüsü ise konuyla ilgili “Bu davranış politikalarımıza göre kesinlikle yasaktır ve kişi artık Facebook ile çalışmamaktadır. İddiaları soruşturmaya devam ediyoruz ve gereken tüm bir işlemleri yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum