Yatırım yapmaya başla!

Facebook Reklamlarda Hedef Kitleleri Belirleme Şeklini Değiştiriyor

Facebook yaptığı açıklama ile reklam gösterimlerinde kullanıcıların kişisel bilgilerine göre hedefleme yapılmayacağını duyurdu.
Facebook Reklamlarda Hedef Kitleleri Belirleme Şeklini Değiştiriyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, milyonlarca kullanıcısına yönelik reklam gösterimleri sağlıyor. Şirketin gelirlerinin büyük bölümünü bu sayede elde ettiğini söyleyebiliriz. Reklamların amacına ulaşması adına kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik şekilde gösterilmesi sağlanıyor. Pek çok kullanıcı kendi beğenilerine uygun reklamların çıktığına tanık oluyor.

Sosyal medya devi bunun için kullanıcıların kişisel verilerini analiz ediyor ve reklam veren şirketler ile paylaşıyor. Şirket daha önce Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve sivil toplum örgütleri ile bazı anlaşmalar yaptı ve reklam gösterimlerine dair yeni düzenlemeler getireceğini açıklamıştı. Anlaşmada reklamların kişiye özel bir şekilde gösteriminin önüne geçecek maddeler yer alıyor.

Özellikle ABD’de bu gösterimlerin çok daha kişisel kriterlere yönelik şekilde yapıldığı biliniyor. Bu kriterler arasında yaş, cinsiyet, adres ve etnik kökene dair gösterimler yapılıyor. Bu durum ayrımcılık olarak değerlendiriliyor ve Facebook’tan yeni döneme dair açıklama geldi.

Reklamlarda Ayrımcılık Sona Eriyor

Reklamlarda Ayrımcılık Sona Eriyor

Platformda gösterilen reklamların çok daha yüksek etkileşim alması adına kullanıcıların kişisel verilerinden yararlanılıyor. Ancak yeni dönem ile bu durum ortadan kalkmış olacak. Şirketin reklam departmanı vekil başkanı Graham Mudd, reklam gösterimlerinde ayrımcılık yapılmasının önüne geçeceklerini ve şirketlere farklı bir deneyim sunacaklarını söyledi. Sosyal medya devinin halihazırda Facebook Ad Manager adında bir uygulaması mevcut. Yeni dönem ile Facebook ve Instagram’ın reklam oluşturma seçeneklerinde de değişiklikler yapılmış olacak.

Bundan böyle şirketlerin paylaştığı reklamların otomatik olarak bir kopyası oluşturulacak. Reklam veren şirketler bu sayede kullanıcılardan aldıkları geri dönüşleri takip edebilecek. Şirketin yeni reklam düzenlemesi bugünden itibaren geçerli olacak. Facebook yetkilisi Mudd, reklam veren şirketlerin yeni kurallara uyum sağlamasında yardımcı olacaklarını ve yeni dönem ile ayrımcılığın önüne geçmek istediklerini söyledi.

Yardım Merkezi için WhatsApp Desteği

Yardım Merkezi için WhatsApp Desteği

Şirketin yapmış olduğu düzenlemeler reklam gösterimleri ile sınırlı değil. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veren Facebook, çatısı altında bulunan Instagram ve WhatsApp ile çok büyük bir kitleye ulaşıyor. Bu uygulamalar hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı ve şirket her anlamda kullanıcılarına hizmet vermeyi amaç ediniyor. Bunlardan sonuncusu ise doğal afet gibi olumsuz olaylarda krizin daha etkin yönetilmesine yönelik.

Facebook’un halihazırda Kriz Yardım Merkezi adı altında bir bölümü mevcut. Buradan kullanıcılar olası bir afete karşı duyurular yapabiliyor ve durumlarını bildirebiliyor. Bu sayede insanlar kendi sevdikleri ile etkileşime geçebiliyor. Yine bu araç ile konum ve sağlık bilgisi gibi ilk merak edilen sorular cevaplanabilir.

Şirket bu aracın yanına bir de mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı entegre ediyor. Mesajlaşma uygulaması üzerinden Facebook Yardım Merkezi’ine durum bildirimleri yapılabilecek. Sosyal medya devi 100’ü aşkın iş birliğinde bulunuyor ve yardım kuruluşlarına da yol gösterici oluyor. Afet durumlarına özel haritalar oluşturuluyor ve gönderilecek olan yardımların etkin bir şekilde yönetilmesine olanak sağlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum