Yatırım yapmaya başla!

2017’de Reklamlardan 39.9 Milyar Dolar Kazanan Facebook’un Musluğu Kesiliyor!

2017 yılında 39.9 milyar dolarlık reklam geliriyle yeni bir rekora imza atan Facebook’un saltanatı, şirketlerin boykotlarıyla sona eriyor. İşte sosyal medya devinin çöküşü olabilecek gelişmeler;
2017’de Reklamlardan 39.9 Milyar Dolar Kazanan Facebook’un Musluğu Kesiliyor!

Cambridge Analytica’nın milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerini sızdırdığının ortaya çıkmasıyla patlak veren skandal, sosyal medya devini eritmeye devam ediyor. Şirket yalnızca kullanıcılardan değil, hükümetlerden ve diğer firmalardan da arka arkaya darbe yiyor.

Hatta Facebook sayesinde milyon dolarlar kazanan Whatsapp’ın ortak kurucusu Brian Action bile takipçilerine “Facebook’u silin” çağrısında bulunmuş, sosyal medya devi yıllarca kendisiyle çalışmış isimden epey sert bir tokat yemişti.

Ancak şirketlerin arka arkaya Facebook reklamlarını askıya aldığını duyurması, Facebook’un yediği en büyük darbelerden biri oldu.

Şirketler Facebook Reklamlarını Askıya AlıyorZira sosyal medya devinin 2017 dördüncü çeyrek sonuçlarında da gördüğümüz gibi Facebook, geçtiğimiz yıl reklam gelirleri istatistiklerinde yeni bir rekora imza atmıştı. Ve 39.9 milyar dolarlık kazancıyla, Google’dan sonra reklamlardan en çok elde eden şirket olmuştu.

Öte yandan; yaşanan son gelişmeler 2016’ya kıyasla reklam gelirlerini ikiye katlayan Facebook’un bir daha böyle bir rekor kıramayacağı yönünde yorumlandı.

Facebook 2017'de Reklam Gelirlerinden 39.9 Milyar Dolar Kazandı Nitekim altın çağının sonuna geldiği söylenen sosyal medya devi, dev şirketlerden arka arkaya veto yiyor. Hatta Facebook’a ilk darbeyi vuran şirket, popüler tarayıcı Firefox’un sahibi Mozilla oldu.

Şirket yetkilisi Denelle Dixon tarafından yapılan açıklamada; skandal nedeniyle şirketin Facebook’taki tüm reklam faaliyetlerini durdurduğu belirtildi.

Bununla birlikte; Mozilla’nın duyurusunda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra Facebook’la yeniden çalışabilecekleri bilgisine de yer verildi.

Facebook'a İlk Darbe Mozilla'dan GeldiYani şirket bir anlamda Mozilla için açık kapı bıraktı. Mozilla’nın aynı sıra Facebook’taki reklamlarını askıya alan bir diğer şirket ise Almanya merkezli bankacılık devi Commerzbank oldu.

Commerzbank’dan Uwe Hellman yaptığı açıklamada; “şirketin Facebook’taki bütün kampanyalarını durduruyoruz” diyerek marke ve veri güvenliğinin onlar için çok önemli olduğunu vurguladı.

İlaveten; önde gelen reklam şirketleri arasındaki M&C Saatchi’nin Başkanı David Kershaw da İngiliz firmaların Facebook’a karşı tepkili olduğunu belirtmişti.

 David Kershaw: İngiliz Firmalar Facebook'tan Ayrılabilir Ve ülkenin en büyük reklamcılarını temsil eden çatı kuruluş ISBA’nın Facebook yetkileri görüşme yapmak üzere olduğunu söylemişti. Ayrıca Kershaw, şirketlerden gelen reklam yani para boykotunun, Twitter’daki “Facebook’u sil” hareketinden çok daha etkili olacağı yorumunu yapmıştı.

Halihazırda 3000’ün üzerinde şirketin olduğu ISBA’daki firmalar; talepleri dinlenmediği takdirde sosyal medya devinden ayrılmaya hazırlanıyorlar. Bakalım, Google ile birlikte dijital pazarlama tekelini elinde bulunduran ama günler içinde milyonlar kaybeden Facebook, şirketlerden gelen tepkiyle nasıl başa çıkacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum