Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Razer Çalışanlarının Zorunlu Olmadıkça Çin’e Gitmesini İstemiyor

Alanlarının önde gelen şirketleri Facebook ve Razer, Corona virüsü nedeniyle çalışanlarının Çin’e seyahatlerini kısıtlama kararı aldı.
Facebook ve Razer Çalışanlarının Zorunlu Olmadıkça Çin’e Gitmesini İstemiyor

Son günlerde dünyanın başlıca gündem maddesi olarak Çin’de yaşanan Corona virüsü konuşuluyor. Wuhan şehrinde ortaya çıkan salgın nedeniyle ülkede bazı şehirler karantina altına alınmış durumda. Bununla beraber hastalık nedeniyle ölüm haberleri geliyor. Yaşanan salgının dünya geneline yayılmasından ise endişe ediliyor. Pek çok ülke Çin’e yönelik seyahatlere yönelik düzenlemeler ve kısıtlamalar uygulamaya başladı.

Kısıtlamalara dair son bir gelişme ise teknoloji şirketlerinden gelmeye başladı. Sosyal medya devi Facebook ve bilgisayarlar için çevresel ekipman üreticisi Razer, Corona virüsü nedeniyle kendi önlemlerini alıyor. Gelen haberler her iki şirketin de çalışanlarının Çin’e seyahatlerine kısıtlamalar getirdiği yönünde. Bununla beraber kısa zaman önce Çin’e seyahat gerçekleştirmiş çalışanların da evlerinden çalışmaları isteniyor.

Facebook ve Razer’dan Çin Kararı

Facebook ve Razer’dan Çin Kararı

Bloomberg’de yer alan habere göre Facebook çalışanlarının Çin’e seyahatlerinin zorunlu sebepler olmadıkça kısıtlamaya başladı. Aynı şekilde oyun donanım üreticisi Razer da Corona virüsü nedeniyle çalışanlarının ülkeye seyahatlerine yönelik yaptırımlarda bulunuyor. Facebook pek çok uygulama ve platformda olduğu gibi Çin’de uzun süredir yasaklanmış durumda. Ancak şirketin Çin’de ofisleri ve tedarikçileri bulunuyor. Portal cihazı ve sanal gerçeklik gözlüğü Oculus’un üretimi Çin’de gerçekleştiriliyor.

ABD’li oyuncu donanımı üreticisi Razer ise konuyla ilgili açıklamasında “Şirketimiz, seyahatleri kısıtlamakta ve çalışanlara evden çalışmalarını tavsiye ediyor” ifadelerine yer verdi. Razer’ın da Çin’de çok sayıda tedarikçisi ve ofisi bulunuyor. Dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’un ise bu konuyla ilgili nasıl bir karar aldığı merak konusu. Şirket Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen yönergeleri takip ettiğini belirtiyor.

ABD’li diğer teknoloji şirketleri Apple, Microsoft, Kingston ve Google gibi devlerin de henüz Çin’e yönelik benzer bir kısıtlamaya gidip gitmediği bilinmiyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsünün yıllar önce yine ülkede görülen SARS virüsünün bir parçası olduğu belirtiliyor.

Ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 81’e ulaştı ve sayının artmasından endişe ediliyor. Ayrıca 3 bini aşkın kişinin hastalık nedeniyle tedavi altına alındığı belirtiliyor. Salgının yayılmayı sürdürmesi halinde başka teknoloji şirketlerinin de radikal kararlar almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum