Yatırım yapmaya başla!

Facebook Portal ile Kullanıcıları Dinlediğini Kabul Eden Platformlar Arasında Yerini Aldı

Son dönemde teknoloji şirketleri uygulamaları aracılığı ile kullanıcıları dinlediğini açıklamaya devam ediyor. Bu şirketler arasında son olarak sosyal medya devi Facebook katıldı.
Facebook Portal ile Kullanıcıları Dinlediğini Kabul Eden Platformlar Arasında Yerini Aldı

Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber hayatımıza pek çok yeni uygulamanın girdiğine şahit oluyoruz. Özellikle yapay zekaya yapılan yatırımlar, yeni ürün ve servislerin geliştirilmesine yol açıyor. Bu servislerin başında ise kişisel asistanların geldiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılardan gelen sesli komutlara göre çeşitli işlevleri yerine getiren bu ürünler hızla yaygınlaşmaya başladı. Ancak bu ürünler son zamanarda kullanıcıları dinlemesiyle gündeme gelmeye başladı.

Apple Siri, Google Asistan ve Amazon Alexa gibi pek çok sesli asistan kullanıcıları dinlediği haberleri ile geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Servis geliştiricileri dinleme yaptıklarını kabul ediyor ve bunun kullanıcılara daha iyi hizmet vermek için olduğunu belirtiyor.

Kullanıcıları dinlediğine dair açıklama yapan şirketler arasında sosyal medya devi Facebook eklendi. Daha önce mesajlaşma uygulaması Messenger ile dinleme yaptığını açıklayan şirket Facebook Portal’ın da kullanıcıları dinlediğini resmi ağızdan açıkladı.

Facebook Portal Dinleme Yapıyor

Facebook Portal Dinleme Yapıyor

Sosyal medya devi Facebook dünyanın en büyük web platformlarından biri ve 2.5 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Ancak şirket teknolojinin pek çok alanında faaliyet gösteriyor. Sosyal medya devinin geliştirdiği servislerden birisi ise Facebook Portal adı verilen akıllı ekran olmakta. Bir şirket yöneticisi Facebook Portal’ın kullanıcıları dinlediğini ve elde ettiği verileri üçüncü kaynaklar ile paylaştığını açıkladı.

Sosyal medya devinin üst düzey yöneticilerinden Andrew Bosworth Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Geçen ay ‘Hey Portal’ ses etkileşimlerinin insan incelemesini duraklattık. İnsanlara daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlayan bir plan üzerinde çalıştık” diye konuştu. Bu açıklama ile şirket Portal’ın kullanıcıları dinlediğini itiraf etmiş oldu. Facebook daha önce de benzer bir dinleme olayı ile gündeme gelmişti.

Sosyal medya devi mesajlaşma uygulaması Messenger’ın ses tanıma sistemlerinin doğruluğu adına kullanıcıları dinlediği ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan bu haber sonrası Facebook yaptığı açıklama ile Messenger’ın sesli mesajların dinleme sürecini duraklattığını duyurmuştu.

Bugün itibariyle ortaya çıkan habere göre sosyal medya devi aslında o dönem Portal ile dinleme yapmaya devam ediyordu. Dinlemeyi Facebook’ta görevli bazı mühendislerin yaptığı belirtiliyordu. Şaşırtıcı olan ise şirketin topladığı verileri üçüncü taraflar ile paylaşması oldu.

Facebook Kullanıcıya Kapatma Seçeneği Sundu

Facebook Kullanıcıya Kapatma Seçeneği Sundu

Facebook’un Portal ile dinleme yaptığının ortaya çıkmasının ardından şirket tamamen bu işlevi kapatmadı. Portal ürünlerinde kullanıcılar yine dinlenmeye devam ediyor ancak kullanıcılara bu özelliği kapatma imkanı veriliyor. Tabi servisin varsayılan ayarlarında yine dinleme açık olarak gelecek. Verilerinin toplanmasını istemeyen Facebook Portal kullanıcılar dilerlerse bu işlemi devre dışı bırakabilir.

Sosyal medya devi veri toplama ve dinleme konularıyla ilgili oldukça sabıkalı. Cambridge Analytica başta olmak üzere pek çok veri ihlali ile gündemden düşmeyen Facebook, tüm çevrelerden eleştiri almış ve bazı kurumlar tarafından cezai yaptırım ile karşı karşıya kalmıştı. Facebook’un Portal ürünüyle ilgili dinlemenin kapatılmasına olanak sağlayan özelliğini önümüzdeki Ekim ayı içerisinde kullanıcılara dağıtması bekleniyor.

Yine Apple Siri ve Google Asistan uygulamalarının kullanıcıları olması gerekenden fazla dinlemesi ile gündeme geldiği biliniyor. Apple konuyla ilgili inceleme başlatmış dinleme yapan çalışanlarını işten çıkarmıştı. Daha sonrasında ise Siri’nin izinsiz dinleme yapması ile ilgili kullanıcılardan özür dilemişti. Gelişen teknoloji ile beraber bu ve benzeri dinleme olayları ile karşılaşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum