Yatırım yapmaya başla!

Facebook Play Store’da 5 Milyar İndirme Sayısına Ulaşarak Google Uygulamaları Haricinde Bir İlk Oldu

Dev sosyal medya platformu Facebook, Android uygulama mağazası Play Store’da 5 milyar indirme sayısına ulaştı.
Facebook Play Store’da 5 Milyar İndirme Sayısına Ulaşarak Google Uygulamaları Haricinde Bir İlk Oldu

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün hayatımızda daha fazla yer tutmaya devam ediyor. Yapılan büyük yatırımlar ile beraber her geçen gün uygulamalara yeni özellikler ekleniyor ve daha fazla kullanıcının ilgisi çekiliyor. Tahmin edileceği üzere sosyal medya platformları arasında en fazla kullanıcı sayısına Facebook sahip olmakta.

Açıklanan son rakamlar dev platformun 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı olduğunu ortaya koyuyor. Platform başta masaüstü olmak üzere iOS ve Android mağazaları üzerinden kullanıcılara hizmet veriyor. 2004 yılında kurulan sosyal medya devi Play Store’da ulaştığı indirme rakamları ile yeni bir rekora imza attı.

Facebook Android uygulama mağazasında 5 milyar indirme rakamına ulaşmayı başardı. Bu rakama bugüne kadar ulaşmış uygulamalar şu ana kadar sadece Google’ın geliştirdiği servisler olmakta. YouTube, Google Play Hizmetleri, Haritalar gibi uygulamalar Android işletim sisteminde ön yüklü gelmesi ve kullanım oranı ile 5 milyar rakamını aştılar.

Google Uygulamaları Harici Tek Platform

Google Uygulamaları Harici Tek Platform

Sosyal medya devi 2014 yılında yine Android uygulama mağazasında ulaştığı indirme sayısı ile rekor kırmış ve ses getirmişti. O yıllarda uygulama 1 milyardan fazla indirilmiş ve Google’ın sahibi olduğu uygulamaların arasında bu sayıyı aşan tek uygulama olarak yerini almıştı. Aradan geçen yıllar sonrası 5 milyar indirme sayısına ulaşarak yeni bir baraj aşılmış oldu. Şirketin daha önce almış olduğu bazı kararlar bu sayının oluşmasına zemin hazırladı diyebiliriz.

Sosyal medya devi dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri Samsung, LG, Huawei gibi markalar ile anlaşmalar yapmış ve bu markaların telefonlarında kendi uygulamasını yüklü olarak kullanıcılara sunmuştu. Samsung ve Huawei’nin akıllı telefon pazarında en büyük paya sahip olan iki firma olduğunu düşünecek olursak Play Store’da ulaşılan rekor sürpriz olmayacaktır.

Veri İhlallerine Rağmen Facebook Büyüyor

Veri İhlallerine Rağmen Facebook Büyüyor

Bilindiği üzere başta Cambridge Analytica olmak üzere pek çok veri ihlali ile gündeme gelen Facebook, itibar anlamında önemli bir kayıp yaşamıştı. Hatırlanacağı üzere Elon Musk gibi dünyaca ünlü tanınmış isimler #deletefacebook kampanyası başlatmış ve pek çok kişi hesabını silme kararı almıştı.

Bununla beraber pek çok mahkeme tarafından sosyal medya devi kullanıcı verilerini sızdırdığı gerekçesiyle para cezaları ile karşı karşıya kalmıştı. Son olarak geçtiğimiz günlerde ülkemizde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından veri ihlali nedeniyle sosyal medya devine ceza gelmişti. 

Facebook son dönemde yaşamış olduğu olumsuzluklara rağmen kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. 5 milyar sayısını aşan uygulamalar ailesine yeni bir üye eklenir mi önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu sayıya ulaşması en muhtemel uygulamalar arasında yine Facebook çatısı altında bulunan Instagram ve WhatsApp’ı gösterebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum