Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Facebook’un Piyasa Değeri 3 Günde 60 Milyar Dolar Azaldı

50 milyona yakın kullanıcının verilerinin sızdırıldığı haberinin ardından Facebook'ta sular durulmuyor. Şirketin borsada işlem gören hisseleri %6,2 ve piyasa değeri 60 milyar dolar eridi.
Facebook’un Piyasa Değeri 3 Günde 60 Milyar Dolar Azaldı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook’un piyasa değeri son üç gün içerisinde 60 milyar dolara yakın değer kaybetti. ABD’li şirketteki kayıplar, Donald Trump’ın başkanlık seçim kampanyasını yürüten veri analiz firması Cambridge Analytica‘nın, 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerine izinsiz erişim sağladığı haberinin ardından başladı.

Şirketin piyasa değeri düşerken, kurucu Mark Zuckerberg’in servetinde de azalma oldu. Zuckerberg, servetindeki 5 milyar doların üzerindeki kayıp ile “Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesi”nde 5. sıradan 7. sıraya geriledi.

Facebook, 50 milyon kullanıcının verilerinin çalındığını iddia eden yazılımcının hesabını askıya almıştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Veri güvenliği konusunun hükümetlerce gündeme getirilmesi ve yatırımcıların hisse senetlerinde satışa gitmesiyle birlikte, sosyal medya devi Facebook’ta kayıplar hızlandı. İddianın ortaya atıldığı ilk gün şirketin piyasa değeri 24 milyar dolar, ikinci gün 43 milyar dolar ve üçüncü günün sonunda da toplamda 60 milyar dolar azaldı.

New York’ta işlem gören Facebook hisse senetleri yaşanan olayın ardından %6,2 değer kaybetmiş oldu. Bahsi geçen 60 milyar dolar ise otomobil üreticisi Tesla’nın piyasa değerinin de üzerinde!

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in kanun yapıcıları sakinleştirmek için Avrupa parlamentoları ile görüşmesi bekleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Son seçimlerde Facebook’un etkisini inceleyen İngiltere Parlamento Komitesi’nin başındaki Damian Collins, Zuckerberg’i konu hakkında sorular sormak için davet etti. Benzer davet Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’den de geldi. Yine aynı şekilde Avrupa Birliği Komisyoneri Vera Jouro ve İtalyan telekomünikasyon regülatörü AGCOM da verilerin izinsiz erişim sağlanması konusunda Zuckerberg ile görüşme yapmak istiyor.

GCM Yatırım Banner
Şimdiye kadar net bir bilgi paylaşmayan Zuckerberg’in Cuma günü şirket çalışanlarının sorularını yanıtlaması bekleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kayıpların %6,2’ye ulaşmasına rağmen Wall Street analistleri alım tavsiyelerine devam ediyor. Beklentilerin halen yukarı yönde olduğu belirtilirken, fiyat hedeflerinin potansiyel getirinin %35 olduğunun altı çiziliyor. Daha önceden alım tavsiyesinde bulunan 43 analist, yaşana can sıkıcı olayın ardından hiçbir değişikliye gitmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.