Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Oyun Yatırımlarına Bir Yenisini Ekliyor

Sosyal medya devi Facebook, geliştirdiği mobil uygulama ile oyun dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.
Facebook, Oyun Yatırımlarına Bir Yenisini Ekliyor

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden Facebook, bünyesindeki uygulamalar ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber kendi alanlarında lider konumda. Şirketin oyun sektörüne de ilgisi olduğu biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen Facebook Gaming ile oyuncuları kendisine çeken sosyal medya devi, yeni yatırımların hazırlığını sürdürüyo. Her ne kadar kullanıcı sayısıyla Facebook, sosyal medyanın lideri olsa da, kullanım oranı olarak eski günlerini aramaya başladı.

Oyun alanında ise yeni uygulamalar ile yeniden eski günlerini görmek isteyen sosyal medya devinin yeni bir uygulama geliştirdiği ortaya çıktı. Oyun yayıncılığı dendiğinde Twitch, YouTube ve Mixer gibi platformların son derece popüler olduğu biliniyor. Facebook bu sahada daha fazla söz sahibi olmak üzere yeni bir oyun uygulaması geliştiriyor. Uygulamadan ilk görüntüler ortaya çıktı ve kısa süre içerisinde Android cihazlara sunulması bekleniyor.

Facebook’tan Yeni Mobil Uygulama

Facebook’tan Yeni Mobil Uygulama

New York Times’da yayınlanan haber, sosyal medya devinin oyun dünyasına yönelik yatırımlarına devam ettiğini ortaya koyuyor. Geliştirilen uygulamanın Twitch ve YouTube’da olduğu gibi çevrimiçi yayın servisi olarak faaliyet göstereceği belirtiliyor. Uygulama içerisinde kullanıcılar online olarak oynayabileceği oyunlara da erişim sağlayabilecek. 20 Nisan itibarıyla Android için Play Store’da sunulacak uygulama, ilerleyen günlerde iOS mağazasında da yerini alacak.

Facebook’un bu hamlesinde, son dönemde Corona virüsü nedeniyle evlerine kapanan insanların dijital uygulamalara yönelmesinin de etkisi mevcut. Facebook’un yeni oyun uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili, “Oyuna yatırım yapmak bizim için bir öncelik haline geldi, çünkü oyunları gerçekten insanları birbirine bağlayan bir eğlence biçimi olarak görüyoruz. Bu durum sadece bir tür pasif tüketim değil, etkileşimli ve insanları bir araya getiren bir eğlence olarak da öne çıkıyor.” diye konuştu.

Twich ve YouTube’a Rakip Oluyor

Twich ve YouTube'a Rakip Oluyor

Açıklamadan görüleceği üzere oyun pazarına yapılacak hamlelerin Facebook için büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya devinin yeni uygulaması ile Twitch ve YouTube gibi oyun servislerinin karşısında ne yapacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Diğer yandan son dönemde Microsoft’un sahibi olduğu Mixer platformu da, yükselişi dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Twitch’in en tanınmış bazı yayıncıları Mixer’e geçme kararı almıştı. Facebook bir süredir yaptığı iş birlikleri ile turnuvalarını yayınlıyor. Twitch’in bu alandaki pazar payının yüzde 61 olurkem, YouTube’un payının ise yüzde 28 olduğu belirtiliyor. Facebook Gaming platformu ise 2018’in Aralık ayında kullanıma sunuldu ve ilk bir yıllık zaman diliminde izlenme saatlerini 2 katı aşkın artırmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum