Yatırım yapmaya başla!

Facebook, İsrail Merkezli Teknoloji Şirketi NSO Group Çalışanlarının Hesaplarını Sildi

Sosyal medya devi Facebook, casusluk faaliyetleri yaptıkları iddiasıyla NSO Group çalışanlarının hesaplarını kaldırdı.
Facebook, İsrail Merkezli Teknoloji Şirketi NSO Group Çalışanlarının Hesaplarını Sildi

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber milyonlarca kullanıcının hesaplarını kendi sunucularında tutuyor. Şirket son yıllarda sıklıkla veri ihlalleri ile gündeme geldi. Başta Cambridge Analytica olmak üzere çok sayıda benzer olay Facebook’un itibarının büyük zarar görmesine neden oldu. Facebook benzer olayların tekrar yaşanmaması adına daha katı önlemler almaya başladı.

Geçtiğimiz dönemde İsrail merkezli teknoloji şirketi NSO Group tarafından geliştirilen bir yazılım Facebook cephesine büyük yankı uyandırmıştı. Şirket hükümetlere yönelik casusluk yapan yazılımlar geliştirmesi ile tanınıyor. Pegasus adı verilen casusluk yazılımı WhatsApp’ta ortaya çıkmış ve çok sayıda kullanıcı bu durumdan etkilenmişti. Yaşanan bu çekişmenin son perdesi şirket çalışanlarının Facebook ve Instagram hesaplarının kapatılması ile açıldı.

Facebook, NSO Group Çalışanlarını Uzaklaştırdı

Facebook, NSO Group Çalışanlarını Uzaklaştırdı

Dev sosyal medya şirketi İsrail merkezli teknoloji şirketi NSO Group çalışanlarının hesaplarını kalıcı olarak sildi. Hesapları silinenler arasında şirket çalışanları başta olmak üzere bu kişilerin akrabalarına da yer alıyor. Facebook ve Instagram platformlarında toplamda 100 hesabın kaldırıldığı belirtiliyor. Kullanıcılar hesaba giriş yapmak istediklerinde karşılarına “Hesabınız şartlarımıza uymadığı için silindi. Bu hesaba giriş yapamazsınız ve başka hiç kimse göremez. Bu tür ihlallerde silinen hesapları geri yükleyemiyoruz.” mesajı çıktı.

İki şirket arasında yaşanan çekişme yeni değil. Daha önce Pegasus adı verilen casus yazılım ile WhatsApp’ta 1.400 kişi hedef alınmış ve yüksek riske sahip bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Bu kişiler arasında avukatlar, muhalifler, insan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütü üyeleri ağırlıkta. Hesabı kapatılan NSO Group çalışanları ise bu durumun haksızlık olduğunu belirtiyor.

Çalışanlar Facebook’a Tepkili

Çalışanlar Facebook'a Tepkili

Çalışanlar tarafından yapılan açıklamada sosyal medya kullanımının engellenemeyeceğinin altı çizilerek, “Özel hesaplarımızı engellemek, Facebook’un bize karşı zararlı ve haksız bir önlemi. Kişisel bilgilerimizin arandığı ve kullanıldığı bilgisi bizi çok rahatsız ediyor. İsrail’in değerli şirketi NSO’nun çalışanları olmaktan gurur duyuyoruz, dünya çapında sayısız insanın hayatını kurtarıyoruz, yolumuzun adaletine inanıyoruz. Tüm dünyadaki hükümetlere suç ve terörle mücadelede yardımcı olmak için hareket etmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan bu açıklama sonrası sosyal medya devinden cevap gecikmedi. Facebook almış olduğu kararla ilgili ‘gerekli bir adım’ açıklamasını yaptı. Şirket ayrıca gelecekte muhtemel saldırılara karşı önlem aldığını ve tüm şirketlerde olduğu gibi kendilerinin de gizliliğe büyük önem verdiğinin altını çizdi. Davalık olan iki şirket arasında önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum