Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Çocuklar için Sunduğu Messenger Kids’in Kullanıcı Gizliliğini İhlal Ettiği Söylendi

ABD’li senatörler Edward Markey ve Richard Blumenthal, Messenger’ın Kid uygulamasında gizlilik endişesi olduğunu ifade etti.
Facebook’un Çocuklar için Sunduğu Messenger Kids’in Kullanıcı Gizliliğini İhlal Ettiği Söylendi

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz yıldan beri sürekli veri skandalları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Cambridge Veri Skandalı ile kamuoyunu epey meşgul eden şirket, milyonlarca kullanıcının verilerini sızdırması sebebiyle Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Verilen ceza bir teknoloji şirketine bugüne kadar verilmiş en büyük miktar olarak kayıtlara geçmişti. Ancak buna rağmen Facebook’un gelirleri düşünüldüğünde kesilen cezanın düşük olduğu belirtildi.

Sosyal medya devinde geçtiğimiz günlerde bu gelişmeler yaşanırken, ABD’li senatörler Facebook’un çocuklar için geliştirdiği Messenger Kids uygulaması için yeni bir iddiada bulundu. Facebook, Messenger Kids uygulamasını 2017 yılının Aralık ayında 13 yaşından küçük çocuklar için kullanıma sunmuştu.

ABD’li senatörler Messenger Kids’in binlerce çocuğun ebeveynleri tarafından onay almadan grup sohbetlerine girdiğini belirtiyor. Kids uygulamasının izinleri yeterince kontrol etmediğini ve gizliliğin zayıf olduğunu iddia etti.

Messenger Kids için Gizlilik Endişesi

Messenger Kids için Gizlilik Endişesi

ABD senatosundan Edward Markey ve Richard Blumenthal, çocuklar için geliştirilen Messneger Kids’in gizlilik açısından endişe yarattığını söyledi. Küçük çocukların Kids uygulamasında konuşacakları kişiler ebeveynleri tarafından belirleniyor. Onların izin vermediği kişiler ile çocukların iletişime geçmesi mümkün değil. Ancak geçtiğimiz günlerde ebeveynler tarafından onaylanmayan kişiler ile çocukların sohbet edebildiği ortaya çıktı.

Sosyal medya devi ebeveynlere gönderdiği bildirimde teknik bir hata yaşandığını ve onaylanmayan kişiler ile çocukların grup sohbetlerine girdiğini ifade etti. Senatorler Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e yönelik yaptıkları açıklamada “Facebook, ebeveynlere çocuklarının onaylanmamış kişilere maruz kalmayacağına dair verdiği sözü yerine getirme sorumluluğunu taşıyor ancak Facebook’un bu sözünü yerine getirmediği anlaşılıyor” ifadelerine yer verdiler.

Mektupta şirketin çevrimiçi ortamlarda mahremiyet ve güvenliği sağlamak adına ebeveynlerin beklentilerini karşılamakla yükümlü olduğuna yer verildi. Sosyal medya devinden şeffaflık talebinde bulunan senatörler, şirketin gizlilik ihlalini ilk olarak ne zaman fark ettiğini ve başka ihlallerin olup olmadığını sordular.

Mektupta sosyal medya devinin 27 Ağustos tarihine kadar soruların cevaplanması istendi. Şirket ise konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmış değil. Eğer senatörlerin iddia ettikleri ihlal kesin olarak kanıtlanırsa sosyal medya devinin yeniden cezai yaptırım ile karşı karşıya kaldığını görebiliriz.

Facebook’tan Geliştiricilere Dava

Facebook’tan Geliştiricilere Dava

Kids uygulaması ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken sosyal medya devinin reklam sahteciliği yaptıkları gerekçesiyle iki uygulama geliştiriciye dava açtığı ortaya çıktı. Facebook açıklamasında söz konusu geliştiricilerin Android kullanıcılarına yönelik zararlı yazılım yerleştirme hedefinde olduğunu ve bunun için sahte reklam faaliyeti gösterdiklerini ifade etti. Tespit edilen uygulama geliştiricilerin Hong Kong merkezli LionMobi ve Singapur merkezli JediMobil olduğu açıklandı.

Söz konusu geliştiricilerin kullanıcıları dolandırma amaçlı olarak sahte reklamlar yayınladıkları belirtildi. Facebook platformunda bu tarz bir uygulamaya ilk kez dava açtığını da açıklamasına ekledi. Bilindiği üzere Google’ın da bu tarz faaliyetlerde bulunan kullanıcılara karşı pek çok yaptırım uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde Play Store’da 30’dan fazla uygulama aynı nedenle kaldırılmıştı.

Sosyal medya devi geçtiğimi Mart ayında uygulama geliştiricileri reklam ağından çıkardığını ve sahte reklamlar nedeniyle dolandırılan kullanıcıların zararının karşılandığını belirtiyor. Facebook ile davalık olan geliştiriciler LionMobi ve JediMobi’nin halen Play Store’da çok sayıda uygulaması bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum