Yatırım yapmaya başla!

Facebook Messenger Uygulamasında Görüntülü ve Sesli Aramaları Uçtan Uca Şifreliyor

Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger’da güvenlik önlemleri bir üst seviyeye çıkıyor.
Facebook Messenger Uygulamasında Görüntülü ve Sesli Aramaları Uçtan Uca Şifreliyor

Sosyal medya devi Facebook, mesajlaşma platformu için Messenger uygulamasını hizmete sunuyor. Bilindiği üzere sosyal ağ son dönemde veri ihlalleri ve güvenlik skandalları ile adından söz ettiriyor. Benzer durumları bir daha yaşamamak adına şirket yeni önlemler alıyor ve uygulamalarının güvenlik seviyesini artırma yoluna gidiyor. WhatsApp kadar olmasa da Messenger mesajlaşma uygulaması olarak son derece aktif kullanılan bir uygulama.

Uygulamaya daha önce Gizli Konuşmalar adında bir özellik eklenmişti. Sosyal medya devi bu özelliğin kullanım alanını genişletmeye hazırlanıyor. Uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong’un açıklamasına göre Messenger uygulamasındaki Gizli Konuşmalar özelliğinin sesli ve görüntülü aramaları kapsar hale gelecek. Bu özellik kullanıcılar arasındaki iletişimde WhatsApp’ta olduğu gibi uçtan uca şifreleme imkanı sunuyor.

Messenger’ın Güvenlik Seviyesi Artıyor

Messenger’ın Güvenlik Seviyesi Artıyor

Facebook 2016 yılında Messenger sohbetleri için uçtan uca şifreleme imkanı sunan Gizli Konuşmalar özelliğini kullanıma sunmuştu. Bilindiği üzere bu özellik WhatsApp’ta da konuşmaların güvenliğini sağlıyor. Messenger uygulamasında bu özelliğin koruma alanı daha da genişliyor. Wong özelliğin detaylarına dair çok fazla bilgi vermezken önümüzdeki günlerde sesli ve görüntülü görüşmede bu korumanın sağlanacağını söyledi.

Sosyal medya devinin CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde gizlilik vurgusunda bulunduğu açıklamasında “İnsanların özel iletişimi güvende olmalı. Uçtan uca şifreleme biz de dahil olmak üzere kimsenin paylaşımları görmemesine olanak sunuyor.” diye konuşmuştu. Şirket daha önce Instagram dahil pek çok uygulamasında uçtan uca şifreleme korumasını kullanıma sunacağını duyurmuştu.

Görüntülü ve Sesli Görüşmeler Şifreleniyor

Görüntülü ve Sesli Görüşmeler Şifreleniyor

Tabi bu durum hükümetlerin tepkisini çekmişti. Tepkinin sebebi ise suç unsurlarına yönelik araştırmalarda bu korumanın işleri zorlaştırması oldu. Facebook bu özelliği kullanıcıların isteğine bağlı olarak sunuyor. Gizli Konuşmalar özelliğini aktif hale getirmek için Messenger’da profil resmine dokunmak gerekiyor. Burada açılan menü üzerinde Gizli Konuşmalar sekmesi karşınıza çıkacak.

Özelliğin aktifleştirilmesi ile beraber sohbetler dışarıdan herhangi bir katılımcı tarafından okunamaz hale geliyor. Yakın zamanda bu özelliğin sesli ve görüntülü sohbetlerde de yerini alması bekleniyor. Son dönemde veri ihlalleri ile gündemden düşmeyen Facebook’un önlem almaya devam etmesi sevindirici bir gelişme.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum