Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook Eleştirilen Libra Projesi için Radikal Değişiklikler Yapacak

Sosyal medya devi Facebook, tüm çevrelerce eleştirilen Libra için yeni bir yol haritası belirledi.
Facebook Eleştirilen Libra Projesi için Radikal Değişiklikler Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp ile beraber milyarlarca kişiye ulaşıyor. Çok büyük bir kitleyi yöneten şirket uygulamalarını sürekli güncelliyor ve yeni özellikler ile donatıyor. Son birkaç yıldır kripto paraların büyük değer kazanması pek çok şirketin bu pazara olan ilgisinin artmasına neden oldu.

Sosyal medya devi Facebook ise geçtiğimiz süreçte kendi kripto para projesi Libra’yı durumuştu. Açıklamaya göre Libra’nın dijital cüzdanı ise Calibra olacak. Libra projesi tanıtılması ile beraber başta siyasiler olmak üzere pek çok kesimden yoğun eleştiri aldı.

Facebook’un veri ihlalleri ile sıkça gündeme gelmesi ve geleneksel para birimlerine karşı Libra’nın güvenli olmadığı düşünceleri nedeniyle sosyal medya devi uzun zamandır eleştiriliyor. Öyle ki projenin başında Libra için destek vereceğini duyuran pek çok şirketin de bu kararından geri adım attığı gündeme gelmişti. Bu gelişmeler sonrası Facebook, Libra için yeni bir yol haritası belirliyor.

Libra için Değişiklik Yolda

Libra için Değişiklik Yolda

Bir internet sitesinde yer alan habere göre Facebook gelen yoğun tepkiler sonrası Libra için radikal değişiklikler yapma kararı aldı. Yapılan ilk tanıtımda Libra’nın kripto para projesi olacağı duyurulmuştu. Ancak şirket yapacağı değişiklik ile Libra’yı geleneksel para birimlerini desteklemek üzere kullanıma sunacak. Sosyal medya devinin dijital cüzdan olacak Calibra’nın çıkışını da ertelediği belirtiliyor. Daha önce yaz aylarında çıkacağı açıklanan Calibra’nın erteleme ile beraber Ekim ayında çıkacağı ifade edildi.

Yapılacak olan değişikliğin Calibra’nın büyümesini olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Dijital cüzdan üzerindeki para transferinde Messenger ve WhatsApp’tan yararlanacağına haberde yer verilmiş. Facebook’un blockchain tabanlı kripto parası Libra, Haziran ayında tanıtılmış ve tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. Şirket daha önce Libra’nın güvenliğinin sağlanması için Mastercard, PayPay, Visa ve Stripe gibi platformlar ile büyük anlaşmalar yapmıştı.

Gelen eleştiriler ve tartışmalar sonrası bu firmaların hepsi Libra projesinden çekildiklerini açıkladı. Bu gelişmeler sonrası Facebook’un Libra konusundaki adımlarını daha temkinli bir şekilde atması bekleniyor. Hükümetlerin Facebook’a yönelik tepkileri de alınan kararda önemli rol oynuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%