Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Tepki Toplayan Kripto Para Girişimi Libra, Diem Adıyla Yola Devam Edecek

Facebook’un geçtiğimiz dönem duyurduğu kripto parası Libra, isim değişikliğine gidiyor.
Facebook Tepki Toplayan Kripto Para Girişimi Libra, Diem Adıyla Yola Devam Edecek

Kripto paralar son yıllarda kazandığı değer ile herkesin dikkatini çekmiş durumda. Bitcoin başta olmak üzere Ripple, Ethereum, Litecoin gibi dijital paralar milyonlarca kişi tarafından yatırım amaçlı olarak satın alınıyor. Kripto paraların bu denli popüler olması dev şirketlerin de ilgisinin buraya yönelmesine neden oldu.

Bazı şirketler kendi kripto paralarını geliştirerek insanların beğenisine sunmaya başladı. Daha önce Facebook ve Telegram’ın kendi kripto paralarına yönelik girişimleri gündemde yer almıştı. Her iki şirket de bu girişimler sonrası özellikle resmi kurumların tepkisini çekmişti. Sosyal medya devi Facebook, Libra adlı kripto parasının duyurusunu geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirmişti.

Libra’nın Facebook imzalı bir proje olması devletlerin finans sistemleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Hatta bazı ortaklar daha sonrasında Libra ortaklığından çekildiğini açıklamıştı. Ancak Facebook’un kripto para projesinden vazgeçmeye niyeti yok gibi görünüyor. Sosyal medya devi yolda farklı bir isim ile devam etme kararı aldı.

Libra’da İsim Değişikliği

Libra’da İsim Değişikliği

Sosyal medya devi bünyesindeki Libra Association yola Diem adıyla devam edecek. Diem’ın kapsama alanının Libra’nın ilk aylarına göre çok daha sınırlı olacak. Daha önce bu girişimde yaşanan tartışmalar ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in güven vermeyen açıklamaları çevrelerin Libra’ya mesafeli olmasını sağladı. Sosyal medya devinin Diem projesini daha düşük beklenti ile düşük ölçekte hayata geçirmesi bekleniyor.

Diem’ın önümüzdeki aylarda ABD doları tarafından desteklenen bir kripto para olarak piyasaya sürülmesi söz konusu olabilir. Libra farklı olarak çok daha fazla para birimine bağlı ve takas edilebilir şekilde geliştirilmişti.

Libra Olumsuz Algı Yarattı

Libra Olumsuz Algı Yarattı

Diem Association CEO’su Stuart Levey konuyla ilgili açıklamasında, “Diem projesi fintech inovasyonunun hızlanması için basit bir platform sağlayacak. Hem müşterilerin hem de işletmelerin hızlı ve güvenli ödeme işlemleri gerçekleştirmesi mümkün hâle gelecek.” ifadelerini kullandı. Projenin ismini neden değiştirdiklerini de açıklayan Levey projenin önceki halinin çevreler tarafından farklı bir şekilde algılanmasını neden gösterdi.

Yetkili bu nedenle radikal bir karar almaları gerektiğini söyledi. Levey’e göre Diem adını almalarının bir diğer sebebi ise özerk bir kuruluş haline gelmeye başlamaları. Regülatörlerin kendilerinden kararlarını kendi başlarına alabildiklerini görme beklentisinde olduğunu söyleyen Levey, bu kuruluşları yöneten kişilerin de işinin ehli isimler olmasını istediklerini ifade etti.

Yeni adı Diem olacak kripto paranın çevrimiçi ve çevrimdışı platformlarda kullanılabilecek şekilde tasarlandığı belirtiliyor. Sosyal medya devi daha önce Libra ile beraber dijital cüzdan Calibra’nın da adını değiştirme kararı almıştı. Şirket o dönem Calibra’nın adını Novi olarak değiştirmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum