Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Geliştirdiği Lasso, TikTok ile Rekabet Edemedi

Facebook daha önce TikTok’a rakip olmak amacıyla geliştirdiği uygulama Lasso’u kapatma kararı aldı.
Facebook’un Geliştirdiği Lasso, TikTok ile Rekabet Edemedi

Sosyal medya uygulamaları hemen herkes tarafından beğeniyle kullanılan araçlar haline geldi. Geçtiğimiz yıllardan bu yana Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat gibi uygulamalar her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok ise yükselişi ile dikkat çeken uygulamalar arasında yer alıyor.

Araştırmalar son yıllarda en çok indirilen sosyal medya uygulamasının TikTok olduğunu ortaya koyuyor. Eğlenceli paylaşım platformu ülkemizde de son derece popüler hale geldi. Yapılan araştırmalar Tiktok’un tartışma yaratmasına rağmen her geçen gün değerini artırdığını gösteriyor. Platform dünyanın en değerli 100 markası arasında yer alıyor.

TikTok’un bu denli popüler hale gelmesi geçtiğimiz dönemde rakiplerini de harekete geçirdi. Instagram’ın TikTok’ta bulunan bazı özellikleri kendi uygulamasına entegre ettiği biliniyor. Keza sosyal medya devi Facebook, TikTok’a rakip olmak adına benzer bir platform olan Lasso’yu geliştirmişti. Ancak bu uygulamanın ömrü çok uzun olmadı.

Facebook, Lasso’nun Fişini Çekiyor

Facebook, Lasso’nun Fişini Çekiyor

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri olan Facebook, son dönemde yükselişi ile dikkat çeken TikTok’a rakip bir uygulama geliştirmişti. Lasso adlı uygulama TikTok gibi kısa süreli video paylaşımlar yapılmasına olanak sağlıyor. Ancak uygulama TikTok’un karşısında varlık gösteremedi. Facebook ise almış olduğu karar ile uygulamanın fişini çekeceğini duyurdu. Sosyal medya devi son yıllarda veri ihlalleri ve Instagram’ın da yükselişinin etkisiyle genç kullanıcı kitlesini kaybetmeye başladı.

Şirket bu kitleyi kazanmak adına da Lasso’yu geliştirmişti. Facebook açıklamasında 10 Temmuz’dan itibaren Lasso’nun kullanım dışı kalacağını bildirdi. Uygulamada TikTok’ta olduğu gibi 15 saniyeye kadar kısa videolar çekilip paylaşılabiliyor. Ayrıca çeşitli etiket ve temalar ile videolar daha eğlenceli hale getiriliyor.

Lasso ilk olarak 2018’in Kasım ayında iOS ve Android kullanıcılarına sunulmuştu. Uygulama Şubat ayından bu yana Kolombiya, Meksika, ABD, Arjantin, Şili, Peru, Panama, Kosta Rika, El Salvador, Ekvador ve Uruguay’da kullanılıyordu. Geçtiğimiz aylarda ayrıca TikTok’un en güçlü olduğu pazar Hindistan’da kullanıcılar için uygulamaya Hintçe dil desteği eklenmişti. Ancak beklenen başarı elde edilemedi.

Uygulama henüz Türkiye’ye bile gelmeden sonlanmış olacak. App Store’da Lasso’ya dair tanıtım yazısında, “Trend olan bir video bulduğunuzda uygulama içindeki kamerayı kullanarak bu videoya kendi yorumunuzu getirebileceksiniz. Dilediğiniz takdirde videolarınızı Facebook’taki hikayenize de ekleyebilirsiniz.” ifadeleri yer alıyor.TikTok’un sosyal medya arenasındaki hızlı yükselişi devam ediyor ve bu açıdan bakıldığında Facebook’un Lasso için almış olduğu karar sürpriz değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum