Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Lasso Adını Verdiği Bir Uygulama ile TikTok’a Rakip Olacak

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, TikTok’a rakip olacak Lasso adına bir uygulama üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Facebook, Lasso Adını Verdiği Bir Uygulama ile TikTok’a Rakip Olacak

Çin merkezli teknoloji şirketi Bytedance’ın geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü TikTok uygulaması kısa sürede dünyanın en popüler platformlarından biri haline geldi. Video paylaşım uygulaması bilindiği üzere ülkemizde de fazlasıyla seviliyor. Uygulamanın yakalamış olduğu ivmelenme Facebook’un dikkatini çekmiş görünüyor. Sosyal medya devinin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, TikTok’un yükselişini değerlendirdi ve rakip olacakları bir uygulama üzerinde çalıştıklarını söyledi.

TikTok’un global pazarda ulaştığı kullanıcı sayısı 500 milyonu geçti ve ülkemizde de 26 milyon insan tarafından kullanılıyor. Facebook CEO’su Zuckerberg, TikTok’a yönelik Lasso adını verdikleri bağımsız bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. The Verge, Facebook’un patronunun ses kayıtlarını kaynak gösterdiği haberde çarpıcı bilgilere ulaştı.

TikTok’a Karşı Lasso Geliyor

TikTok’a Karşı Lasso Geliyor

Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok özellikle Hindistan’da çok popüler. Bu yükselişi değerlendiren Zuckerberg, uygulamanın Hindistan’da Instagram’ı geçmiş olabileceğini söyledi. Bu gelişmeyi değerlendiren sosyal medya devinin patronu, “Ölçek açısından mesela Hindistan’da Instagram’ı geçtiğini sanıyorum. Evet, çok ilginç bir hadise. Dolayısıyla bu yönde atacağımız bir dizi adım var, üzerinde durduğumuz Lasso adında bağımsız bir ürünümüz var.” diye konuştu.

Facebook, TikTok’un karşısına çıkaracağı Lasso uygulamasını ilk olarak Meksika’da test etmeye başlayacak. TikTok’un reklam harcamalarına değinen Zuckerberg, “Bulgularımıza göre, reklamları sonlandırdıkları takdirde müşteriyi koruma güçleri aslında o kadar kuvvetli değil. Dolayısıyla bu alan henüz yeni oluşuyor ve bizim için burada ne yapmak istediğimizi çözmeye yetecek kadar zaman var. Ama bu gerçek ve iyi bir şey.” yorumunda bulundu. Facebook patronu ayrıca TikTok’a rakip bir uygulama geliştirmek için yeterince vakitleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Google da TikTok’a Rakip Olabilir

Google da TikTok’a Rakip Olabilir

Gelen haberler TikTok’un önümüzdeki günlerde yeni rakiplere sahip olacağını gösteriyor. Facebook’tan sonra bir başka teknoloji devi Google da TikTok’un rakibi olarak görülen Firework ile ilgileniyor olabilir. Wall Street Journal’de yer alan habere göre yazılım devinin Firework’u bünyesinde katmak adına 100 milyon dolardan fazla parayı gözden çıkardığı belirtiliyor.

Fireworks adlı uygulamada kullanıcılar 30 saniyelik videolar çekiyor ve takipçileri ile paylaşabiliyor. ABD’li şirket daha önce Google Plus ile sosyal medya dünyasına girmek istemiş ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Uygulamanın fişini çeken Google, TikTok gbi bir devin karşısında ne yapacak bekleyip göreceğiz.

Halihazırda TikTok’un 75 milyar doları aşkın gelir elde ettiği belirtiliyor. Firework ile bu rakama ulaşmanın kolay olmadığınını söyleyebiliriz. TikTok’un kısa sürede yaptığı büyük atak başka teknoloji şirketlerini harekete geçirmiş görünüyor. Facebook ve Google’dan sonra başka şirketler de benzer fikirler ile ortaya çıkar mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum