Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Kullanıcı Verilerini Satmaya Devam Etmesi İtalya’nın Tepkisini Çekti

Kullanıcı verilerini satmakla suçlanan Facebook’a bir uyarı da İtalya’dan geldi.
Facebook’un Kullanıcı Verilerini Satmaya Devam Etmesi İtalya’nın Tepkisini Çekti

Sosyal medya devi Facebook, sahip olduğu kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük platformlarından biri konumunda. Son yıllarda şirket kullanıcılarına sunduğu yeniliklerden ziyade veri ihlalleri ve soruşturmalar ile gündeme geliyor. 2016 yılında ABD seçimlerinde milyonlarca insanın kişisel verileri sosyal medya devi tarafından sızdırılmıştı. Meşhur Cambridge Analytica olayı nedeniyle Facebook, Federal Ticaret Mahkemesi tarafından 5 milyar dolar ceza almıştı.

Bu olay Facebook’un güvenliği ile ilgili yeni soru işaretlerinin de ortaya çıkmasını sağladı. Yapılan araştırmalar sosyal medya devinin uzun zamandır kullanıcılarının verilerini para karşılığı sattığını ortaya koyuyor. Dünyanın dört bir yanında kullanıcısı olan Facebook, ülkelerin tepkisini çekmeye başladı. Son olarak İtalya, Facebook’u uyardı ve kullanıcıların verilerini satmasına son vermesini istedi.

İtalya’dan Facebook’ya Uyarı

İtalya’dan Facebook’ya Uyarı

İtalya’da rekabet kurumu tarafından Facebook’a uyarı yapıldı. Kurum tarafından yapılan açıklamada Facebook’un habersiz şekilde kullanıcı verilerini satmaya devam ettiği ve bu faaliyetlerini sonlandırması gerektiği belirtildi. Sosyal medya devinin verileri satmaya devam etmesi halinde 5 milyon euro ceza alacağının altı çiziliyor. Ülkede geçtiğimiz yıl da benzer nedenlerden dolayı Facebook’a 10 milyon euro cezai yaptırım uygulanmıştı. Keza 3 yıl önce WhatsApp’a, kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılmasını teşvik ettiği için 3 milyon euro ceza kesmişti.

Rekabet kurumu ticari amaçla kullandığı bu veriler için kullanıcıları uyarmadığını belirtiyor. Bilgilendirmede eksiklikler olduğunu söyleyen yetkililer, Facebook’un görülen davalarda da hatalar yaptığını belirtiyor. Şirkete yönelik yapılan açıklamada ana sayfada ve ticari uygulamalara dair düzeltici açıklama yapılmadığı ifade edildi. İtalya, Facebook’un kullanıcı verilerini hangi amaçla topladığına dair bilgi alamıyor.

Facebook Suçlamaları Kabul Etmiyor

Facebook Suçlamaları Kabul Etmiyor

Facebook ise bu suçlamaları açık bir dille reddetmeye devam ediyor. sosyal medya devi kullanıcılarının verilerini hiçbir şekilde satmadığını belirtiyor. Cambridge Analytica olayı yaşanalı uzun süre olmasına rağmen şirkete bu bu konuyla ilgili cezalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Brezilya, sosyal medya devine bu olay nedeniyle 1.6 milyon dolar ceza kesmişti. Ülkedeki 443 bin kullanıcının verilerinin sızdırıldığı belirtilmişti.

Facebook adına açıklama yapan bir sözcü, “Yetki kararını gözden geçiriyoruz. Geçen yıl, hizmet şartlarımız dahil olmak üzere Facebook’un nasıl para kazandığını daha da netleştirmek için değişiklikler yaptık. Bu değişiklikler, insanlara bilgileri üzerinde daha fazla şeffaflık ve kontrol sağlama taahhüdümüzün bir parçasıydı.” diye konuştu. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki günlerde sosyal medya devi veri ihlalleri ve cezai yaptırımlar ile gündeme gelmeye devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum