Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kullanıcı Güvenliğini Artırmak Adına Yeni Kararlar Aldı

Sosyal medya devi Facebook, adının son dönemde sıkça güvenlik skandalları ile anılmasından sonra yeni önlemler almaya hazırlanıyor.
Facebook Kullanıcı Güvenliğini Artırmak Adına Yeni Kararlar Aldı

Geçtiğimiz yıldan itibaren Facebook’un kabus gibi bir yıl geçirdiğini söyleyebiliriz. Cambridge Analytica ile başlayan ve devamında gündemde yer alan pek çok veri skandalı, sosyal medya devinin büyük prestij kaybetmesine neden oldu. Şirket kendisine yöneltilen eleştirilerden bunalmış olacak ki aldığı yeni kararları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İlk olarak şifre işlemlerinde sıkça kullanılan güvenlik sorusunu kaldırma kararı alan sosyal medya devi, kişilik testlerinde de değişikliğe gideceğini açıkladı. Alınan kararlar ile kullanıcıların mahrem bilgilerinin sızdırılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Ancak yaşanan tüm bu güvenlik skandallarına rağmen açıklanan son rakamlar kullanıcı sayısının hızla artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Güvenlik Sorusu Tarih Oluyor

Güvenlik Sorusu Tarih Oluyor

Pek çok web sayfası ve sosyal medya uygulamasında kullanıcıların şifrelerini unutmaları halinde güvenlik sorusu soruluyor. Facebook ise almış olduğu karar ile şifresini unutan kullanıcılardan artık güvenlik sorusu talep etmeyecek. Bu özelliğin kullanıcıların kişisel bilgi gizliliğine zarar verdiği belirtiliyordu.

Düzenlenen bir etkinlikte konuşan Facebook yetkilisi yaptığı açıklama ile “Güvenlik sorusu gibi mahrem bilgi içeren ve sizin verilerinizi paylaşmanızı isteyen özellikleri platformda barındırmayacağız.” ifadelerine yer verdi. Şirket yetkilisi ayrıca platformda yer alan başka özelliklerin de değerlendirmeye alınacağını belirterek, yeni politikalar gereği daha fazla inceleme yapacaklarını sözlerine ekledi.

Kişiye Özel Testlere Düzenleme Geliyor

Kişiye Özel Testlere Düzenleme Geliyor

Sosyal medya devinin almış olduğu bir diğer karar ise kişilik testlerine yönelik. 30 Nisan tarihinden itibaren başlayacak uygulama ile bazı API geliştiricilerin platforma erişimini kısıtlayacak şirket, veri istenmesini de engelleyecek. Geliştiricilerin kullanıcılara dilediği gibi test yapmasını engelleyecek olan Facebook, çok daha kapsamlı incelemeler yapmaya hazırlanıyor.

Belirlenecek kriterlerin ne olacağı henüz bilinmiyor. Ancak kullanıcı verilerinin kolaylıkla toplandığı platformda şirketin harekete geçme vakti geldi de geçiyor. Facebook yetkilisi Eddie O’neil paylaştığı bir yazıda “Yeni yapacağımız güncellemeler kişisel verilerin korunmasını daha da artıracak, buna son olaylardan sonra çok daha fazla önem veriyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Kullanıcı Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’un, bu unvanını bırakmaya niyeti yok gibi görünüyor. Şirketin açıkladığı veriler itibariyle kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ettiği görülüyor. Yılın ilk çeyreği itibariyle platforma günlük ortalama giriş sayısı 1.56 milyar olarak açıklandı. Bir önceki döneme göre yüzde artış yaşanırken, aylık giriş yapan kullanıcı sayısı ise 2,37 milyara ulaşmış durumda.

Yaşanan bu artış şirketin gelirlerine de yansıdı. Toplam gelirini 15 milyar dolar olarak açıklayan Facebook, bu gelirin yüzde 93’ünü reklamlardan elde ediyor. Bu rakamlar Facebook’un tarihinin en yüksek verileri olduğu ifade ediliyor. Bu veriler gösteriyor ki popüler sosyal medya platformu, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen güçlenmeye ve büyümeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum