Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kullanıcıların Sağlık Verilerinin Toplanacağı Bir Servis Geliştiriyor

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcıların sağlık verilerini kaydedebileceği bir servis geliştiriyor.
Facebook Kullanıcıların Sağlık Verilerinin Toplanacağı Bir Servis Geliştiriyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Her ne kadar son dönemde şirket daha çok veri ihlalleri ile adından söz ettirse de hizmet alanında daha geniş bir mecraya erişmek istiyor. Sosyal medya uygulamalarının hayatımızda her geçen gün daha fazla yer tutması da geliştiricilerin bu anlamda yeni araçlar geliştirmesine zemin hazırlıyor.

2.5 milyarı aşkın kullanıcısı olan Facebook, sağlık alanında yeni bir hizmet geliştiriyor. Bugüne kadar kullanıcıların iletişim, konum gibi pek çok bilgisini toplayan sosyal medya sevi artık sağlıkları hakkında da bilgi sahibi olacak. Kullanıcılar artık sağlık bilgilerini Facebook bünyesinde geliştirilen bir sistem üzerinde toplayabilecek. Servis ilk olarak ABD’de hayata geçecek ve sonrasında dünya genelinde yaygınlaşacak.

Facebook’tan Sağlık Hizmeti

Facebook’tan Sağlık Hizmeti

Kullanıcılar geliştirilecek olan platform sayesinde muayene, tahlil gibi başlıca sağlık bilgilerini burada tutabilecek. Servis kullanıcıların önemli hastalıklarına dair destek verecek ve kontrolleri konusunda bilgilendirecek. Tabi burada Facebook’un sıkça adının karıştığı veri skandalları akıllara geliyor. Pek çok kullanıcı kişisel bilgilerini bu sebepten dolayı sosyal medya evi ile paylaşmak istemeyebilir.

Platformun üzerinde pek çok üçüncü parti uygulama faaliyet gösteriyor. Bu uygulamalardan bazıları izinsiz veri topladığı ile daha önce gündeme gelmişti. Facebook sorun tespit ettiği bu uygulamaları daha önce kaldırma kararı almıştı. Geliştirilen sağlık hizmetinin adı Preventative Health olarak geçiyor. Bu servis ile kullanıcıların tüm sağlık bilgilerinin toplanması amaçlanıyor. Ancak pek çok sigorta şirketine bu bilgilerin satılabileceğine dair bazı endişeler mevcut.

Facebook: Veriler Paylaşılmayacak

Facebook: Veriler Paylaşılmayacak

Sosyal medya devinin yetkilileri insanların endişelerini anladıklarını belirterek, toplanan verilerin asla başka kaynaklar ile paylaşılmayacağının garantisini veriyor Yapılan açıklamada şirket, kurum ya da kuruluşlar ile bilgi paylaşımı yapılmayacağını ve bu verilere sadece özel yetkilere sahip kişilerin erişebileceği belirtildi. Bu verilerin reklam politikasında herhangi bir yerinin olmadığı da ayrıca vurgulandı.

Sistem ile kullanıcıların cinsiyet, yaş gibi özelliklerine göre hastalıkların erken teşhisi anlamında da hizmet vermek üzere geliştiriliyor. Özellikle kalp krizi ve kanser gibi yaygın hastalıklarda yeni platformun yararlı olacağı belirtiliyor. Sosyal medya devi son dönemde yaşadığı veri ihlalleri nedeniyle popülerlik anlamında büyük zarar gördü. Sürekli kullanıcı kaybeden uygulama yeni çözümler ile kan kaybını durdurmak istiyor.

Bazı Emojiler Kaldırılıyor

Bazı Emojiler Kaldırılıyor

Bilindiği üzere sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarında emoji kullanımı büyük yer tutmaya başladı. Ancak bu emojilerin bazıları son dönemde kötü amaçlı olarak kullanılabiliyor. Kütüphanede yer alan bazı emojilerin cinsellik maksatlı kötüye kullanımı Facebook ve Instagram’ı rahatsız etmiş durumda.

Yeni kurallar ile emojiler çıplaklığı sansürlemek amacıyla kullanılmayacak. Yine bu emojiler aracılığı ile müstehcen içeriklere bağlantı sağlanmasının da önüne geçilecek. Twitter’da bir kullanıcı yapılan değişiklikle ilgili “Yeni politikaları genel olarak seks işçilerine karşı. Fotoğraflar, pornografiden çok sadece bir çağrışım yaratsa veya emoji kullanılıyor olsa bile siliniyor” diye konuştu.

Facebook’tan bir yetkili ise açıklamasında alınan kararların rutin değişiklikler olduğunu belirterek, “Bu güncellemeyle politikanın kendisi veya onu nasıl uygulattığımız konusunda hiçbir şey değişmedi. Sadece topluluğumuz tarafından daha net anlaşılması için dili güncelledik” ifadelerine yer verdi. Alınan kararlar Facebook ve bünyesi altındaki Instagram için uygulanır hale geldi. Şirketin popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp için herhangi bir karar alınmış değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum