Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Facebook Kripto Para Projesi GlobalCoin için Geri Sayım Başladı

Sosyal medya devinin bir süredir üzerinde çalıştığı kripto paraya dair geri sayım başladı. Facebook, kripto para birimiyle ilgili tarih açıklaması yaptı.
Facebook Kripto Para Projesi GlobalCoin için Geri Sayım Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, yeni sistemler ile adından söz ettirmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere son yıllarda dünya genelinde kripto paraların fırtına gibi estiğini söyleyebiliriz. Sosyal medya devinin de bir süredir kripto paralar üzerinde çalışma yaptığı biliniyor. Şirket son yaptığı açıklama ile kripto parasıyla ilgili yeni detaylara yer verdi.

Geçtiğimiz aylarda şirketin kripto para işlemlerinde WhatsApp’tan yararlanacağı gündeme gelmişti. Sosyal medya devinin milyonlarca kullanıcıya sahip olması ve kripto paraların oldukça revaçta olması, Facebook’un iştahını kabartıyor. Şirketin geliştirdiği kripto paranın adı da belli oldu. GlobalCoin adıyla gelmesi beklenen kripto paranın, tüm dijital paralara dönüşecek şekilde geliştirildiği belirtildi.

Facebook Kripto Para Dünyasına Giriyor

Facebook Kripto Para Dünyasına Giriyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı internet üzerinden yapacakları parasal işlemleri çeşitli ödeme platformları ile gerçekleştiriyor. Sosyal medya platformlarında ise kripto paralara dair bir eksikliğin varlığından söz edebiliriz. Dev platform Facebook ise 2.4 milyar kullanıcısına kripto para hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Gerekli girişimler çerçevesinde geçtiğimiz ay sosyal medya devinin CEO’su Mark Zuckerberg, İngiltere’de önemli temaslarda bulundu.

Zuckerberg, kullanıcıların para göndermelerini en ucuz ve güvenli şekilde gerçekleştirmeleri adına Western Union ve benzeri firmalar ile görüşmeye devam ediyor. Proje planlandığı gibi hayata geçerse Facebook ve WhatsApp’ta milyonlarca kullanıcı arasında para transferi dönemi başlamış olacak.

Ancak şirketin ilk önceliği şu an için kripto paralar görünüyor. Bununla beraber platforma reklam veren kullanıcılara da kripto para ile ödeme yapma imkanı sağlanacak. Şirketin kendi kripto para birimini önümüzdeki yıl içerisinde tanıtması bekleniyor.

Winklevoss Kardeşlerle Görüşüldü

Winklevoss Kardeşlerle Görüşüldü

Financial Times’ta yer alan habere göre Facebook’un kripto para projesi için daha önce mahkemede karşı karşıya geldiği Winklevoss kardeşler ile görüştüğü belirtildi. Winklevoss kardeşler dünyanın ilk kripto para milyarderleri olarak tanınıyor. Bununla beraber GlobalCoin’in, dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Coinbase ve Gemini’de işlem görmesi planlar dahilinde. Facebook gerekli görüşmeleri titizlikle sürdürüyor.

Winklevo kardeşler yıllar önce sınıf arkadaşları olan Zuckerberg’i, ConnectU adlı bir sosyal medya platformu için yazılımcı olarak işe almışlardı. Zuckerberg daha sonra thefacebook.com adında kendi sosyal medya platformunu kurdu ve büyük bir başarı yakaladı. Winklevoss kardeşler ise Zuckerberg’i kendi fikirlerini çalmakla suçlamış ve mahkemelik olmuşlardı.

O günden bu yana tarafların tekrar bir araya gelmesi buzların eridiğini gösteriyor. Kullanıcı sayısı milyarları bulan sosyal medya devinin kripto para dünyasına girmesi ne gibi gelişmelere gebe olacak izleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%