Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Facebook’un Kripto Parası Avrupa’da Şimdiden Engellerle Karşı Karşıya

Sosyal medya devi Facebook’un tanıttığı kripto para birimi Libra, şimdiden Avrupa’da engellerle karşılaştı. Detaylar şöyle;
Facebook’un Kripto Parası Avrupa’da Şimdiden Engellerle Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir süredir kripto para birimini geliştirmekle uğraşan Facebook Libra adını verdiği sanal parasını dün resmen tanıttı ki bu hamle, Avrupalı yetkililerin gözünden kaçmadı. Libra’nın tanıtılmasının üzerinden henüz saatler geçmişken Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, projeyi olumsuz bir şekilde eleştirmesiyle dikkat çekti. Bloomberg’in bildirdiğine göre Le Maire, Libra’nın egemen bir para birimi haline gelmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

FT’ye göre Fransa, İngiltere ve ABD’yi içerek Yedi’ler Grubu (G7), halihazırda Libra gibi dijital para birimlerinin finansal sistem için risklerini değerlendirme amacıyla bir forum oluşturmak istiyor.

Facebook’un Kripto Parası Ülkeler Düzenleme Engelleri Le Maire ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau imzalı bir mektuba atıfta bulunan Financial Times, söz konusu grubun merkez bankalarını ve Uluslararası Para Fonu’nu içereceğini bildirdi. Bu arada Avrupa Parlamentosu’nun Alman üyelerinden Markus Ferber’in, Facebook’un sanal para planlarıyla gölge banka olabileceği riskine karşı uyarı yaptığı söylendi. Diğer tarafta İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, plana karşı açık görüşlü olduğunu ama yine de Libra’nın düzenlemeye tabi tutulması gerektiğini bildirdi.

Salı günü verdiği demeçte Mark Carney; “Bu dünyada çalışan her şey sistemik hale gelecek ve en yüksek yönetmelik standartlarına tabi olmak zorunda kalacaktır” dedi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney Libra Açıklaması2020’de piyasaya sürülmesi beklenen Libra, Visa ile Uber’in dahil olduğu bir şirket konsorsiyomu tarafından denetleniyor ve stablecoin denen para biriminin bitcoin gibi diğer para birimlerine kıyasla varlık destekli ve belli bir değerde kalmayı hedeflediği belirtiliyor. Pek çok uzman Facebook’un kripto alanına girmesinin endüstri için umut verici bir işaret olduğunu söylese de düzenleyici engellerin, girişimin potansiyeline ket vurabileceği de öngörülüyor.

Forrester analisti Aurelie L’Hostis; “Haberler, Facebook’un düzenleyici kurumlardan, hissedarlardan ve kullanıcılardan gizlilik eksikliklerine karşı yoğun bir baskı altında olduğu bir zamanda geliyor” dedi. İlaveten Facebook’un Visa ve Mastercard gibi finansal firmalarla çalışmasının; “düzenleyicilerden ve hükümetlerden Facebook’un finansal veri toplama ve yönetme süreçleri ve bu sistemin tüm yasal gereklilikleri yerine getirip getirmediğiyle ilgili ilgili sorular sormalarını bekleyebileceğimiz” anlamına geldiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın