Paylaşım

Facebook Bünyesinde Yer Alan Korsan İçeriklerle İlgili Sorumluluk Kabul Etmiyor


 

Sosyal medya devi Facebook, bünyesinde yer alan telifsiz film ve dizilere karşı herhangi bir sorumluluk kabul etmemesi platformu korsan film yuvasına çevirmiş durumda.

Dünyanın en büyük sosyal medya mecrası olarak Facebook, son günlerde yaşadığı pek çok olumsuz olaya rağmen, yüksek bir potansiyele sahip olmakta. Özellikle veri skandalları ve sahte haberlerin sıkça artış gösterdiği sosyal medya platformunda, korsan film ve dizilere de son dönemde fazlasıyla denk gelmek mümkün.

Genç kullanıcı kitlesini son günlerde YouTube ve Instagram’a kaptırdığı ortaya çıkan Facebook, böyle devam ederse kan kaybına devam edecek gibi görünüyor. Son olarak veri skandalı sebebiyle Avustralya’da milyonlarca kişinin uygulamayı sildiği ortaya çıkmıştı. Sosyal mecrada son zamanlarda korsan içeriklerin sıklıkla karşımıza çıktığını görmek mümkün.

Yeni Eski Her Filme Facebook’ta Rastlamak Mümkün

Yeni Eski Her Filme Facebook’ta Rastlamak Mümkün

Facebook’ta sayısı onbinleri bulan çok sayıda hesap, kesintisiz olarak korsan film ve dizileri yayınlayabiliyor. Buisness Insider’in yaptığı araştırma ve açıkladığı rapor sonrası Facebook’un söz konusu korsan içeriklere karşı umursamaz bir tavır sergilediği görülüyor.

Platformda pek çok eski filme rastlamak mümkün olduğu gibi vizyona yeni girmiş filmlerle bile karşılaşmak mümkün. Bu durum milyonlarca yatırım yapan yapımcı şirketleri de oldukça huzursuz etmiş durumda. Binlerce kişinin burada herhangi bir ücret ödemeden içerikleri izleyebiliyor olması yapımcıların zarar etmesine neden oluyor.

Facebook Sorumluluk Almıyor

Facebook Sorumluluk Almıyor

Facebook’ta kesintisiz olarak korsan film yayını yapan sayfaların çoğu gizli bile olmamakta. Hatta pek çok korsan içeriği, reklam vererek platform içerisinde çok daha fazla yayılmasını sağlamak mümkün olmakta. Üstelik bu içerikler Facebook’un kendi video oynatıcısı üzerinden görüntülenebiliyor.

Sosyal medya devi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, telif hakkı kimdeyse onun bizzat şikayette bulunması gerektiğini belirtiyor. Facebook yetkilileri talep gelmediği takdirde kendilerinin içeriği platformdan kaldırmak gibi bir sorumlulukları olmadığını belirtiyorlar. Görünen o ki Facebook’un bu tutumu değişmediği sürece korsan içerikler platformda daha hızlı bir şekilde yayılmaya devam edecek.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın