Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook, Koronavirüsle İlgili Yanlış Bilgiye Maruz Kalan Kullanıcıları Uyaracak

Sosyal medya devi COVID-19 ile alakalı yanıltıcı bilgi içeren gönderilere karşı kullanıcılar uyaracak.
Facebook, Koronavirüsle İlgili Yanlış Bilgiye Maruz Kalan Kullanıcıları Uyaracak

2020 yılı dünyanın büyük bölümü için COVID-19 pandemisinin gölgesi altında geçti. İlk olarak Çin’de görülen bu virüs kısa süre içerisinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Sosyal medya platformlarında da koronavirüs en çok etkileşim alan konular arasında yer alıyor. Facebook, Twitter, YouTube başta olmak üzere pek çok platform bu konuyla ilgili sayısız içeriği barındırıyor.

Tabi bu bilgilerin hepsi doğrulanmış veri değil. Komplo teorisi içeren ya da yanıltıcı bilgiler içeren paylaşımlara sıkça rastlanıyor. Sosyal medya şirketleri kullanıcıların asılsız bilgilere maruz kalmasını önlemek adına salgının ilk günlerinden bu yana önlemler alıyor. Facebook’un da bugüne kadar pek çok önlem aldığı biliniyor.

2.5 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunan sosyal mecra, COVID-19 ile mücadelede yeni bir karar aldı. Şirket kullanıcıların salgınla ilgili yanlış bilgilerle karşılaşmasını önlemek istiyor. Bu kapsamdan yanıltıcı bilgi görüntüleyenler Facebook tarafından uyarılacak.

Facebook’tan Yeni Bildirim Sistemi

Facebook’tan Yeni Bildirim Sistemi

Facebook, platformunda yanlış bilgilerle karşılaşan insanlara ulaşma şeklini değiştiriyor. Şirket artık, platformun hizmet şartlarını ihlal ettiği için kaldırılan bir COVID-19 yanlış bilgisini beğenen, yorumlayan veya paylaşan herkese bildirim gönderecek. Araştırmacılar, ek bağlamın insanların haber tüketim alışkanlıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini düşünürken, COVID-19 ile mücadelede yeterli olmayabileceğini düşünüyor.

Facebook ilk kez Nisan ayında kullanıcıları Dünya Sağlık Örgütü sitesindeki resmi verilere yönlendirmeye başlamıştı. Sosyal medya devi kullanıcılara gönderdiği bildirimde “COVID-19 hakkında yanlış, potansiyel olarak zararlı bilgiler içeren beğendiğiniz gönderileri kaldırdık.” ifadelerine yer verecek.

Bildirime tıklayan kullanıcılar, rahatsız edici içeriğin küçük resmini, gönderiyi beğenip beğenmediklerini, paylaşıp paylaşmadıklarını veya yorum yapıp yapmadıklarını ve Facebook’tan neden kaldırıldığını görebilecekleri bir açılış sayfası ile karşılaşacak. Ayrıca yanıltıcı bilgileri yayan gruplardan çıkma imkanı sunulacak.

Yeni bildirim sistemi üzerinde çalışan Facebook ürün müdürü Valerio Magliulo, “İnsanlar neden bu mesajı gördüklerini gerçekten anlamadılar. Facebook’ta kullanıcıların okudukları mesajlar ile etkileşimde bulundukları içerik arasında net bir bağlantının eksikliği vardı” açıklamasında bulundu.

Facebook Strateji Değiştiriyor

Facebook Strateji Değiştiriyor

Facebook bildirim sistemini yeniden tasarlayarak kullanıcıların hangi bilgilerin yanlış olduğunu daha iyi anlamasını amaçlıyor. Sosyal mecra gönderiyi düzeltmeye çalışmayacak. Bunun yerine, belirli bir gönderinin neden Facebook platformundan kaldırıldığını açıklayacak.

Magliulo bu konuyla ilgili, “Karşılaştığımız zorluk ve kurmaya çalıştığımız ince denge, kullanıcıya bahsettiğimiz etkileşim hakkında onları yanlış bilgilere tekrar maruz bırakmadan yeterli bilgiyi nasıl sağlayacağımızdır” açıklamasında bulundu.

Araştırmacılar Yeterli Bulmuyor

Araştırmacılar Yeterli Bulmuyor

Sosyal medya uzmanları Facebook bildirim sisteminde yapacağı değişikliğin yeterli olmayacağını düşünüyor. Uzmanlara göre yeni bildirim mesajı, kullanıcılara etkileşime girdikleri yanlış bilgiler hakkında hiçbir bilgi vermeyen orijinal özellikten çok daha spesifik olsa da, yine de yeterince açık olmayabilir. Bu özelliğin COVID-19 ile alakalı asılsız bilgiyi çürütmediği ifade ediliyor.

Facebook ise kullanıcıların halihazırda kaldırılmış bir gönderiyi göremeyeceğini belirtiyor. Bu değişiklik doğru yönde bir adım olsa da, araştırmacılar Facebook’un yanlış bilgilerle mücadele çabalarının yetersiz ve gecikmeli olduğunu düşünüyor.

Facebook daha önce COVID-19 ile mücadele kapsamında başka adımlar da atmıştı. Aşı karşıtı reklamlar yasaklandı ve sağlık uzmanlarının kınadığı COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış iddiaları kaldırmaya söz verdi.

Washington Üniversitesi’nde çalışan doktora sonrası araştırmacı Kolina Koltai, “Facebook’un özellikle COVID-19 aşılarıyla ilgili platformdaki yanlış bilgileri bilinçli bir şekilde düşünmesi ve insanları daha güvenilir kaynaklara yönlendirmeye çalışması harika” diye konuştu.

Facebook’un zararlı gördüğü içerikler için ayırdığı kaldırmaya ek olarak, yanlış COVID-19 bilgilerine doğrulama etiketleri de ekliyor. Ancak, bu yanlış bilgiyle etiket uygulanmadan önce temasa geçen kullanıcıların haberdar olmasını sağlamıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum