Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Koronavirüs Aşılarına Dair Asılsız Paylaşımları Kaldıracağını Açıkladı

Facebook, COVID-19 aşılarına dair yanlış bilgi içeren paylaşımlara izin vermeyeceğini açıkladı.
Facebook Koronavirüs Aşılarına Dair Asılsız Paylaşımları Kaldıracağını Açıkladı

2020 yılı tüm dünya için COVID-19 ile mücadeleye sahne olmuş durumda. Yılın ilk aylarında Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs dünyanın dört bir yanında etkisini gösteriyor. Salgın halen hızla yayılmaya devam ediyor. Son rakamlar dünya genelinde vaka sayısının 65 milyonu geçtiğimi hayatın kaybedenlerin ise 1.5 milyona ulaştığını ortaya koyuyor.

COVID-19’dan en çok etkilenen ülkelerin başında ABD, Hindistan ve Brezilya geliyor. Virüs tüm hayatın baştan aşağı değişmesine neden oldu. Ülkeler birbiri ardında kapanma kararları aldı ve insanlar evlerine kapanmaya başladı.

Salgının yayılmasını önlemek adına bugün için tek çare maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması. Virüsün tam anlamıyla silinmesi için etkili bir aşının geliştirilmesi gerekiyor. Son günlerde pek çok ilaç devinden aşıyla ilgili sevindirici haberler gelmeye başladı.

Tabi bu haberler pek çok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Gelişmeler sosyal mecraların da en çok tartışılan konuları arasında yer alıyor. Facebook ise COVID-19 aşıları ile alakalı paylaşımlara karşı harekete geçeceğini duyurdu. Aşı ile ilgili yanlış bilgiye izin verilmeyeceği vurgulandı.

COVID-19 Aşısı ile Yanlış Paylaşımlar Silinecek

COVID-19 Aşısı ile Yanlış Paylaşımlar Silinecek

Salgının hayatımıza girdiği ilk gündem bu yana Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devleri kullanıcıların asılsız bilgilere maruz kalmaması adına pek çok önlem aldı. Daha önce virüsün yayılımı ile alakalı komplo teorileri başta olmak üzere asılsız bilgilere karşı yaptırımlar uygulanmıştı. Son günlerde aşı çalışmalarında büyük ilerleme kaydedilmesi, bu konuyla ilgili paylaşımların da artmasına neden oldu.

Aşı konusu halihazırda uzun yıllardır tartışma konusu. Aşı karşıtlığına karşı sosyal mecralar önlemler almayı aralıksız sürdürüyor. COVID-19 aşılarının çıkışının yaklaştığı şu günlerde Facebook yeni önlemler alacağını duyurdu. Bundan böyle Facebook ve Instagram bünyesinde halk sağlığı uzmanları tarafından çürütülmüş iddialar kaldırılacak.

Sosyal medya devinden yapılan açıklamada, “COVID-19 aşılarının içeriğinde bulunmayan, mikroçipler taşıdığı gibi yanlış iddiaları ve nüfusun belli bir kesiminin aşının güvenliğini test etmek için rızası olmadan kullanıldığı şeklindeki doğru olmadığını bildiğimiz komplo teorilerini kaldıracağız.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada Mart ayından bu yana salgına dair asılsız bilgi içeren 12 milyonu aşkın paylaşımın kaldırıldığı belirtildi.

Facebook Hükümetlerle Yakın Çalışıyor

Facebook Hükümetlerle Yakın Çalışıyor

Dünyanın pek çok ülkesi önümüzdeki günlerde aşı uygulamalarına başlamaya hazırlanıyor. Bugün itibarıyla Pfizer/BioNTech, Moderna ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşılar öne çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere hükümeti Pfizer’ın aşısı için acil kullanım onayı verdiğini duyurdu. Önümüzdeki hafta uygulanacak olan aşı ile alakalı Facebook, hükümet ile yakın bir şekilde çalıştığını belirtiyor.

Hangi içeriklerin kaldırılacağına dair bilgilendirmede bulunan sosyal medya devi, “Aşıların güvenliği, etkinliği, bileşenleri veya yan etkileri hakkında yanlış iddiaları içerebilir. Örneğin, COVID-19 aşılarının mikroçipler veya resmi aşı içeriği listesinde olmayan herhangi bir şey içerdiğine dair yanlış iddiaları kaldıracağız. Ayrıca bugün yanlış olduğunu bildiğimiz COVID-19 aşıları hakkındaki komplo teorilerini de kaldıracağız.” açıklamasını yaptı.

Facebook geçtiğimiz Ekim ayında insanları aşı olmaktan caydıran reklamları da yasaklama kararı almıştı. Şirket yanlış bilgi ile olan mücadelesinin halk sağlığı yetkililerinin rehberliğinde artarak devam edeceğini belirtiyor. Yeni bilgiler elde edildikçe topluluk politikasında güncellemeler yapılabilecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum