Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Kişisel Verileri Yıllardır İzinsizce Kullandırdığı Ortaya Çıktı

Amerikalı New York Times gazetesinde yer alan habere göre, sosyal medya devi Facebook yıllardır kullanıcılarının kişisel bilgilerini rızaları olmadan, başka şirketlerle paylaşıyor.
Facebook’un Kişisel Verileri Yıllardır İzinsizce Kullandırdığı Ortaya Çıktı

ABD’li New York Times (NYT) Facebook’un yüzlerce sayfalık şirket içi belge ve yaklaşık 50 çalışanının verdiği bilgilere dayanarak bir haber yayımladı. Yapılan araştırma sonucunda Facebook’un kullanıcılarının kişisel verilerini izinlerini almadan Amazon, Netflix, Microsoft ve Spotify gibi dünya devi şirketlerle paylaştığı ve bu verilerin Facebook’un açıkladığı rakamlardan çok daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Facebook’un tarihte hiçbir firmanın sahip olmadığı kadar çok kişinin özel bilgilerini topladığı belirtilen haberde, sosyal medya devinin önümüzdeki günlerde sıkıntılı günler yaşamasına sebep olacak bilgiler paylaşıldı.

Facebook’un 150’den fazla şirket ile kullanıcıların kişisel verilerini paylaştığı bildirildi.

Hiç kuşkusuz hepimiz uzun yıllardır Facebook’u gönül rahatlığıyla kullanıyoruz. Ancak çıkan bu haberden sonra özel bilgilerin üçüncü şahıslarla paylaşıldığının bilinmesi ve bunun yarattığı tedirginlik birçok kullanıcının sosyal medya devi hakkındaki düşüncelerinin değişmesine sebep olacak.

NYT’nin hazırladığı haberde; Facebook’un kullanıcıların bilgilerini doğrudan satmadığı fakat bunun yerine Mark Zuckerberg’in şirketin ilk yıllarında birçok şirketle anlaşmalar yaparak, kullanıcıların verilerine erişim hakkı tanıdığı iddia edildi. Bu sayede Facebook’un daha fazla kullanıcı kazandığı, verilerin paylaşıldığı şirketlerin ise ürünlerini daha çekici hale getirme imkanı elde ettiği belirtildi.

Yapılan araştırma Netflix ve Spotify gibi uygulamaların, Facebook kullanıcılarının gizli mesajlarına erişim hakkına sahip olduğunu gösterdi.

Ek olarak Microsoft’un arama motoru Bing’e neredeyse tüm Facebook kullanıcılarının arkadaşlarının adını görme izni verdiği ortaya çıktı. Kullanıcıların rızası olmadan yapılan paylaşımlar bununla da bitmiyor. Online alışveriş sitesi Amazon’a kullanıcıların isimleri ve iletişim bilgilerine erişim, Yahoo’ya da arkadaşlarının zaman tünelindeki gönderileri görme izni verildiği tespit edildi.

Facebook’un Serbest Ticaret Komisyonu (FTC) ile 2011 yılında anlaşma imzaladığı, buna göre şirketin güvenliğini artırması ve veri kullanımını açıklaması gerektiği hatırlatıldı. 4 eski FTC çalışanının verdiği bilgide; Facebook kullanıcılarının verilerinin kimlerle ne şekilde paylaşıldığını bilemeyecekleri, bu konuda kendilerinin rızasının alınmadığı, bu nedenle de diğer şirketlerle yaptığı veri paylaşımının anlaşmanın ihlali anlamına geldiği belirtildi.

Facebook daha önce de veri ihlali haberiyle gündeme gelmiş ve kurucusu Mark Zuckerberg bu sebeple alacağı para cezası ile büyük yankı uyandırmıştı.

Dünyanın en fazla kullanıcısına sahip sosyal medya platformu Facebook 2018 yılını oldukça çalkantılı geçirdi. Nisan ayında Londra merkezli Cambridge Analytica isimli veri firması 87 milyon kullanıcının kişisel verilerini izinsiz topladığı ve 2016 ABD Başkanlık seçimleri ile İngiltere’de yapılan AB referandumunda kullanıldığını açıklamıştı.

Söz konusu iddialar dünya çapında büyük ses getirirken, Facebook hakkında soruşturma açılmış ve şirketin borsada işlem gören hisseleri büyük oranda değer kaybetmişti. Facebook Mühendislik Direktörü Tomer Bar geçen hafta yaptığı açıklamada, yazılımsal bir hata fark ettiklerini, sorunu çözdüklerini söyleyerek “Bu hata nedeniyle bazı üçüncü parti uygulamalar, 13-25 Eylül 2018 dönemlerinde, erişim izinleri olmayan fotoğrafa erişim sağlamış olabilir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum