Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Kişisel Verilerin Sızdırılması Nedeniyle Yeni Bir Dava Açıldı

Sosyal medya devine Galler’de 1 milyon kullanıcının verilerine sızdırdığı iddiasıyla dava açıldı.
Facebook’a Kişisel Verilerin Sızdırılması Nedeniyle Yeni Bir Dava Açıldı

Sosyal medya platformları günümüzde milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Bu kişilerin kendilerine has bilgileri de bu şirketlerin sunucularında tutuluyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, 2.5 milyarı aşkın aktif kullanıcı sayısına sahip durumda.

Şirket ayrıca Instagram ve WhatsApp’ı bünyesinde barındırıyor. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında düzenlenen ABD’deki seçimlerde Facebook milyonlarca kişinin verilerini sızdırmıştı. Cambridge Analytica olarak bilinen veri skandalı nedeniyle ABD’de 86 milyonu aşkın kişinin verileri izinsiz paylaşılmıştı. Bu durum sonrası sosyal medya devi 5 milyar dolar cezaya maruz kaldı.

Önümüzdeki günlerde yine ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek ve şirket bu süreç içerisinde herhangi bir sorun yaşanmasını istemiyor. Facebook aleyhine bu konuyla ilgili farklı bir ülkede dava açıldı. İngiltere ve Galler’de 1 milyon kullanıcının verilerinin sızdırıldığı iddia ediliyor.

Facebook’a Yeni Dava Açıldı

Facebook’a Yeni Dava Açıldı

Sosyal mecra aleyhine açılan yeni dava Avrupa’dan oldu. İngiltere ve Galler’de 1 milyon kullanıcının verilerinin izinsiz sızdırılması nedeniyle şirkete yönelik yasal işlem başlatılmasına karar verildi. Dava Facebook Bize Borçlusun adlı bir grup tarafından açıldı. Aynı grup arama motoru devi Google aleyhine de benzer bir sebepten davayı daha önce açmıştı.

Davanın temsilcilerinden Alvin Carpio açıklamasında “Facebook’u kullandığımızda, kişisel verilerimizin sorumlu, şeffaf ve yasal olarak kullanılmasını bekleriz. Ancak biz kişisel bilgilerimizin kötüye kullanımından korumayı başaramadığı için Facebook’un yasaları çiğnediğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Halihazırda 1998 tarihli Veri Koruma Yasası uygulanıyor ve Facebook’un buradan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtiliyor.

Sosyal medya devi daha önce İngiltere’de Cambridge Analytica olayı nedeniyle 500 bin euro para cezasına çarptırılmıştı. Bir diğer teknoloji devi Google ise 2012 yılında ABD Federal Ticaret Komisyonu’na 22.5 milyon dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı. Facebook’dan aleyhine açılan son davayla ilgili bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum