Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Kimlik Doğrulama Özelliğindeki Hata Kişisel Bilgileri Açığa Çıkarıyor

Sosyal medya devi Facebook’un iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğinde yeni bir hata ortaya çıktı.
Facebook’un Kimlik Doğrulama Özelliğindeki Hata Kişisel Bilgileri Açığa Çıkarıyor

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, sahip olduğu milyonlarca kullanıcısının kişisel verilerini korumak için çeşitli teknolojilere sahip. Özellikle geçtiğimiz yıl boyunca başta veri skandalları olmak üzere pek çok güvenlik açığı ile Facebook, gündemde yoğun olarak yer almıştı.

Ancak bu yıl içerisinde de zaman zaman çeşitli güvenlik açıkları ile Facebook’un gündeme geldiğine tanık oluyoruz. Şirket kullanıcılarının özel bilgilerini korumak adına çeşitli doğrulama özellikleri geliştirmiş durumda. Bu yöntemlerden başlıcası ise iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği olmakta. Bir kullanıcı ise bu doğrulama özelliğinde hataya rastladı.

Kimlik Doğrulama Sisteminde Hata

Kimlik Doğrulama Sisteminde Hata

Facebook’un güvenlik özelliklerinden başlıcası hiç kuşkusuz iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği olmakta. Ancak Jeremy Burge adlı bir kullanıcı, Facebook’a kimlik doğrulama yöntemi ile eklenen telefon numaralarının profillerin gizliliğinin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti. Ortaya çıkan hataya göre söz konusu kimlik doğrulama özelliğini kullanan kullanıcıların telefon numarasının ve profil bilgilerinin açığa çıkabilir.

Jeremy Burge, keşfettiği hata ile ilgili yaptığı açıklamada “Yıllarca Facebook, iki faktörlü kimlik doğrulama için bir telefon numarası eklemenin yalnızca güvenlik amaçlı olduğunu iddia etti. Şimdi profiller bulunabiliyor ve bunu devre dışı bırakmanın bir yolu yok.” ifadelerine yer verdi.

Profil Gizliliği İhlal Ediliyor

Profil Gizliliği İhlal Ediliyor

Ortaya çıkan bu hata, profillerini gizlemek isteyen kullanıcılar için tehlike arz ediyor. Kendisini gizlemek isteyen kullanıcılar, bu hata yüzünden açığa çıkacak ve başkaları tarafından görünür olacak. Burge’nin ifadelerine göre kullanıcılar söz konusu iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini devre dışı bırakamıyor.

Burge kullanıcılara yaptığı öneride, telefon numarası ayarlarını yalnızca arkadaşların kendilerini bulabilmesi için sınırlandırabileceklerini belirtiyor. Bu seçenek Facebook kullanıcılarında varsayılan ayarlarda ‘Herkes’ olarak belirlenmiş durumda. Eğer kullanıcılar burada bir düzenleme yapmazlarda öneriler kısmında başka kullanıcılara gözükebilirler. Facebook ise bu durumu önümüzdeki günlerde değiştirir mi bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum