Yatırım yapmaya başla!

Facebook Kenneth Chenault’in Zuckerberg Yerine Başkan Olacağı İddialarını Yanıtladı!

Kenneth Chenault’in sosyal medya devinin ilk bağımsız yönetim kurulu başkanı olacağı yönündeki söylentiler hakkında açıklama yapan Facebook, iddiaları yalanladı. İşte detaylar;
Facebook Kenneth Chenault’in Zuckerberg Yerine Başkan Olacağı İddialarını Yanıtladı!

Facebook, Kenneth Chenault’un sosyal medya devinin ilk bağımsız yönetim kurulu başkanı olacağı yönündeki iddiaları yalanladı ve açık bir şekilde Chenault’un aynı kapasitede kurulda yer almaya devam edeceğini bildirdi. Sonuçta söylentiler, American Express’in eski CEO’su olan Chenault’un dün IBM ve Procter & Gamble’daki yönetim kurulu görevlerinden ayrılacağı yönündeki haberlerle daha da güçlenmişti.

Çünkü 67 yaşındaki Kenneth Chenault’un gelecek yıl her iki şirketteki yönetim kurulu görevinden de ayrılacak olmasına rağmen Facebook’taki pozisyonunu koruyacaktı. Ve Facebook’un yönetim kuruluna bu yıl katılan Chenault, sosyal medya şirketi için harika bir bağımsız başkan adayı olabilirdi.

Zaten Facebook’un yönetim kuruluna atanmasıyla da bir ilke imza atmış, şirketin 14 yıllık tarihinde kuruldaki ilk siyahi üye olmuştu.

Facebook İlk Siyahi Yönetim Kurulu Üyesi Kenneth ChenaultMark Zuckerberg de ilk siyahi yönetim kurulu üyesi duyurusunda Kenneth Chenault’u işe almak için yıllardır uğraştığını kaydetmiş, yeni atamayla ilgili çok mutlu olduğunu dile getirmişti. Neticede Chenault’un dünkü ayrılık haberleri, onun Facebook’un yeni bağımsız yönetim kurulu başkanı olabileceğine dair görüşleri epey artırdı.

Keza Kenneth Chenault, şu anda yalnızca bir tane büyük ABD şirketinde görev yapıyordu ve başkanlık için fazlasıyla uygun bir isimdi.

 Kenneth Chenault Facebook'un Bağımsız Yönetim Kurulu Başkanı Kaldı ki pek çok hissedarın Mark Zuckerberg’in hem yönetim kurulu başkanı hem de CEO olmasını eleştirdiği, hatta bazılarının bunun için isyan başlattığı biliniyordu. Haziran ayında çıkan haberlerde, CEO’luk ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini aynı anda yürüten Zuckerberg’e istifa çağrısı yapıldığı yazılmış, onu başkanlık koltuğundan kaldırarak güç tabanını parçalamak için harekete geçilmişti.

Kısacası yaşananlar ve olayların zamanlaması, Kenneth Chenault’un Facebook’un yönetim kurulu başkanı olma ihtimallerini güçlendirdi.

Mark Zuckerberg Yerini Kenneth Chenault AlmayacakAncak Facebook’tan bir sözcü bugün Business Insider’a konuşarak; Kenneth Chenault’un şirketin yönetim kurulunda aynı kapasitede hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Öte yandan, Procter & Gamble Co. Kenneth Chenault’un kuruldan ayrılma kararını, yaşamının bir sonraki aşamasında çeşitli faaliyetlere odaklanmak için daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla verdiğini dile getirdi.

Chenault, Cincinnati merkezli kimyevi tüketici ürünleri üreten P&G’nin yönetim kuruluna 2008 yılında katılmıştı. IBM’de ise direktör olarak 20 yıldan uzun süre hizmet vermişti. Ve çıkışlar Chenault’un Facebook yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden gelmiş, bu durum da bağımsız yönetim kurulu başkanı söylentilerini artırmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum